- 6 - Er werd een "bequaam beëdigde schutter aangesteld", die hetzelfde loon ontving als bij het Oude Niedorper Verlaat werd betaald. Het tarief voor te schutten schuiten bedroeg aldaar in 1653: voor een grote damschuit voor een vletschuit voor een kleipraam voor een haringschuit voor een bootje, boeier en kleine praam 3 stuivers 2 stuivers 1 stuiver en 8 penningen 1 stuiver 1 "Blank" bij nacht of vóór en na zonsop- en ondergaan: dubbel geld. Het gedeelte van de vaart E-F is in 1653 bij de Westermoerbeek afgedamd. In later jaren is bij de Westerkamper watermolen - F - eveneens een dam gelegd; het water van de afgesloten "vervallen vaart" werd op een lager polderpeil gebracht, terwijl de dijken zijn afgegraven. Een klein gedeelte vanaf de Westermoerbeek tot de boerderij, thans genummerd Doorbraakweg 1werd gedempt. Op een kaart uit 1730 staat het gedeelte vaart E-F vermeld met "Oude vervallen watergang" Tijdens de ruilverkaveling in de jaren 1970-1974 zijn helaas de landschappelijk aantrekkelijke oude boezemwateren en scheepvaartwegen als Mientsloot, Nieuwe- of Noordersloot gedempt en niet meer in het polderland terug te vinden. Het gedeelte E-F is nog als een brede poldersloot aanwezig en ligt ten oosten van en evenwijdig aan de Doorbraakweg, ongeveer tussen de Raakmaatsweg en de boerderij "Doorbraakweg 1 De woning Doorbraakweg 4 is het voormalige watergemaal van de W.O.L.-polder. Tot 1927 stond op die plaats de watermolen van de Westerkamperpolderdit is op de situatieschets bij letter F. Aat Wit. Uit het archief van de voormalige gemeente Winkel. Bij de ingekomen stukken van de voormalige gemeente Winkel trof ik een brief aan van het Carnegie Heldenfonds, welke was gedateerd 27 augustus 1912. In de brief wordt uiteengezet dat het "Heldenfonds" ten doel heeft personen die met gevaar voor eigen leven anderen het leven hebben gered of ernstige pogingen hebben aangewend om dit te doen, te belonen met geldelijke onder steuning of door het toekennen van medailles of onderscheidingen. Aan het gemeentebestuur wordt verzocht er aan te willen medewerken dat wanneer in de gemeente dergelijke gevallen voorkomen, deze ter kennis van het bestuur van het Carnegie Heldenfonds worden gebracht. Reeds de volgende dag verzond burgemeester J. Koomen een brief, gelijkluidende aan die, welke ter verkrijging van een Koninklijke onderscheiding aan Hare Majesteit de Koningin was verzonden. Deze brief, welke onverkort hieronder wordt vermeld, maakt melding van het moedige gedrag van enkele personen, die met gevaar voor eigen leven iemand die bedwelmd was geraakt door schadelijke gassen in een gierkelder, uit deze kelder te (willen) halen Het kwam voorheen meermalen op de boerenbedrijven voor dat men als de gierkelder vrijwel leeg was, daar met behulp van een ladder in afdaalde om de kelder bij voorbeeld schoon te maken. Indien de gierkelder nog onvoldoende had opengestaan, zodat de ontwiKkelde schadelijke gassen niet geheel waren verdwenen, raakte degene die was afgedaald bedwelmd. Soms moest dit met de dood worden bekocht. Aat Wit.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1989 | | pagina 7