- 1 - Bestuursaktiviteiten Na het verschijnen van ons infoblad van december 1988 hebben de aktiviteiten zich bepaald tot de volgende werkzaamheden en bemoeienissen: Wilgenbomen en berm langs de Oosterweg te Nieuwe Niedorp. Het met enthousiasme en goede bedoelingen aan iets beginnen lijkt niet zo moeilijk, het volbrengen van het beoogde doel blijkt helaas somstijds niet haalbaar te zijn. Zo is het ons althans vergaan met het onderhouden van de berm vol fluitekruit (kikkerbloem) langs de Oosterweg en het voldoen aan de schouwverplichtingen. Het werk bleek uiteindelijk toch te omvangrijk en te zwaar, tereijl verzoeken voor hulp bij de werkzaamheden vrijwel geen resultaat opleverden. Door overleg en het doen van konsessies hebben we naar ik hoop de zaak weten te regelen. De konsessie hield in dat de wilgenbomen een onderlinge tussenruimte van 6 a 7 meter moesten hebben in verband met het machinaal maaien en het schonen van de sloot met behulp van een kraan. Dit betekende dat een aantal bomen moest verdwijnen of verplaatst worden. Dit heeft naar we thans kunnen beoordelen het aanzien weinig schade berokkend. Het overleg had tot resultaat dat de gemeente de grasberm en het Hoogheemraadschap de schouwverplichtingen voor haar rekening zal nemen. Onze stichting blijft het onderhoud van de wilgenbomen behartigen. Arie Tergant, papierknipper uit Winkel (1773-1852). Vrijdag 2 juni jl. heeft burgemeester Y. Dijkstra in aanwezigheid van een honderd tal genodigden de expositie in het Westfries museum geopend, van en over Arie Tergant, de papierknipper uit Winkel. De stichting Historisch Niedorp was met enkele bestuursleden vertegenwoordigd, omdat het hier een samenwerking betreft tussen het Westfries museum en de stichting "Histor isch Niedorp". De samenwerking bepaalde zich voor ons hoofdzakelijk tot het opzoeken van gegevens over Arie Tergant uit het oud-archief van de gemeente Winkel. Vanwege "het goed thuis zijn" in dat archief rustte deze taak op de schouders van ondergetekende. Hoewel de naam Arie Tergant en zijn kunstzinnige werkstukken mij aanvankelijk geheel onbekend waren, werd dit toen het onderzoek resultaten opleverde, spoedig anders. Wie de expositie met vele mooie werkstukken van Arie Tergant in het Westfries museum te Hoorn bezoekt en daarbij tevens het boekwerkje over zijn leven en werken aanschaft, zal het misschien net zo als mij vergaan: gaandeweg groeit de bewondering voor wat deze man ons heeft nagelaten. Gelukkig bleken velen in Winkel en wijde omgeving knipsels en andere zaken van Tergant in hun bezit te hebben. Een groot aantal van de knipsels is door de bezitters daarvan tijdelijk in bruikleen aan het museum afgestaan, zodat we deze tot 28 augustus 1989 aldaar kunnen bezichtigen. Om één en ander financieel haalbaar te doen zijn, hebben zowel de stichting "Historisch Niedorp" als de gemeente Niedorp een behoorlijk subsidiebedrag ver strekt Daarvoor, mede namens het Westfries museum, onze hartelijke dank aan het gemeente bestuur. Uitreiking oorkonde. Uit de krant heeft u kunnen vernemen dat wij de oorkonde voor 1989 hebben uit gereikt aan het gemeentebestuur van Niedorp. Wij zijn van mening, dat het gemeente bestuur onze adviezen en verzoeken zeer welwillend benadert. In het bijzonder heeft zij haar goede wil voor onze doelstellingen betoond met het planten van hoogstamfruitbomen bij het gemeentehuis en door het vaststellen van een subsidie verordening, waarbij het historisch aanzien van beeldbepalende woningen, bruggen en hekken financieel gesteund kan worden.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1989 | | pagina 2