- 26 - Wat waren dan wel de overwegingen die tot een excentrische plaats leid den? Er zijn minstens twee ant woorden te geven. a. Een opzichzelf goede plaats om te bouwen. b. De grootte en ligging van de hele parochie. Als we nog eens naar de plaats van de Heerenkoog k ij ken, had de 'banne' Winkel nog een behoorlijk groot gebied oostelijk van de kerk (een beetje ver gelijkbaar met de huidige Groetpolder). Daar woon den in de Middeleeuwen ook mensen AWitinfo blad nr 7 Als we bij B'horn bedenken, dat het gemeentel ij ke gebied ook Kolhorn omvatte, dan speelde daar waarschijnlijk hetzelfde. Pas in 1494 wordt Colhorn genoemd en wel als thuishaven voor 12 rijnschepen uit Schagen. Daarvóór is het onwaarschijnlijk dat er een kerkje gestaan heeft. Men ging dus ter kerke in Barsinger - of Bersingerhorn, de hoek van de 'bere' oftewel de woningen.. Vergelijk Hogebiere hoge bere hoogliggende woningen) De Corff Maeckers- of Oosterzwet Wat de zuidkant van het dorp betreft, merken we op, dat het Veld wachters pad met wetering een eerste duidelijke begrenzing aan geeft van de rechtlijnige percelering. Heel merkwaardig is, dat hier het opstrekkende karakter bijna volledig onderbroken wordt, alsof we met andere grondeigenaars te maken krijgen en het recht van opstrek niet meer gold. Echte zwetsloten zijn niet aanwezig. Ook in Nw.Niedorp ontbreken ze in de zuidelijke ontginning, ze zijn althans niet als zodanig zichtbaar op de oude kaarten. Dat wijst mogelijk op een aanpak die vanuit de gevestigde gemeen schap op een veel bredere schaal plaats vond, en dus later Bij het Veldwachters pad is toch nog een duidelijke relatie te leggen met onze bekende zwetsloten. Als we deze denkbeeldig door trekken past het genoemde pad daar opvallend goed tussen, daarmee tevens de hoofdstructuur van het dorp onderstrepend. De knik of gewijzigde richting in het pad zal wel te maken hebben met de afwateringsproblematiek van dat gebied. De volgende ontginningssprong loopt tot de huidige Oude Provin- cialeweg, de vroegere Lammerschagerweg en de 'echte' Limmerschouw M.i. is Limmerschouw een verbastering van Lammerschagergouw

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1989 | | pagina 27