- 23 - De voorloper van de Langereis, de Wisene, Wisent of Wijsend zal geen problemen hebben gehad met het doorsnijden van de grote kreekrug (zo ongeveer tussen de witte houten brug en de naar mijn smaak wat overdreven brede brug naar Aartswoud) Op oude kaarten ziet met het eind van de Langereis bij de Westfrie- sedijk wel als Wijsendeijnt genoemd. Ik vermeld dit o.a. omdat som mige historici menen, dat de Wijsend uitsluitend aan de westkant van de Langereis heeft gelopen, richting Berkmeer. De Langereis, de zuidgrens van de Niedorper en Winkeler ontginningen. Laten we nu eens kijken naar de vroegere Voorsloot van Winkel. Zou dit water in oorsprong een moerasbeek geweest kunnen zijn, of hebben we te maken met een opzichzelfstaande gegraven wetering? Jan Beenakker neemt aan, dat deze sloot i.e.g. een zeer belang rijke rol vervuld heeft bij de afwatering van ons woongebied. Hij wijst daarbij op de vloeiende overgang van de lange Herberg- sloot op de Dorpssloot. Naar zijn mening kunnen ook De Rijd bij Nw. Niedorp en het Kerkerijtje aan het oosteind van Winkel in een bepaald verband worden gezien die de eenheid tussen Voorsloot en Herberger onderstrepenIk vind deze argumentatie niet zo sterk. We hebben ook nog de Tjaddinxrijt bij 't Veld en de Segerijd in de Braakpolder die een dergel ij k verband op losse schroeven zetten Beenakker meent, dat de uiteindelijke lozing via de Dorpssloot in de Heerenkoog te vinden was, waarvan hij de ligging een stuk oostelijker heeft bepaald dan tot dusver werd aangenomen. Hij heeft de moeite genomen nog eens precies na te rekenen waar verdwenen dijkgedeelten hebben kunnen liggen, met behulp van bekende meetgegevens uit de 14e eeuw.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1989 | | pagina 24