- 17 - Ook dit vak was opgevuld met houtas en afgedekt met takken en twijgen van berkehout. C. Het bovenste vak bevatte de kop van een klein rund. Afdekking als voornoemd D. Al spoedig, n.1. 10 cm. boven de grafafdekking 160 cm. - AP begon de in de Middeleeuwen afgezette kleilaag. Het beurtveer van Oude Niedorp Door een verre verwantschap aan de familie Wonder, welke vele jaren het veer van Oude Niedorp op Alkmaar heeft onderhouden, is dit artikel geboren. Dit veer en de relatie met de fam. Wonder heeft reeds lang mijn belangstelling, daarom wil ik graag het een en ander meedelen over het veer van Oude Niedorp op Alkmaar. J.P. Geus Capelle a/d IJssel De stamboom van de fam. Wonder begint met Pieter Jansz. Wonder die al in 1645 te Oude Niedorp aan het Verlaat heeft gewoond. Dat de stamhouder Pieter Jansz. Wonder in de kleine dorpsgemeen schap van Oude Niedorp een belangrijk persoon is geweest, blijkt wel uit het feit, dat hij burgemeester en gemenelands pachter was. De laatstgenoemde functie houdt in, dat hij tegen een vastgestelde pacht het recht had van Rijkswege geheven belastingen te innen. Hij bezat ook handelsgeest; hiervan getuigt de oprichting van het snipveer van het Verlaat naar Alkmaar. Merkwaardig is wel, dat tegenwoordig geen enkele Wonder meer in Oude Niedorp voorkomt. Pieter Jansz. Wonder was een zoon van Jan Wonder?) en Alijt Pietersdr.. Hij woonde reeds in 1645 te Oude Niedorp aan 't Verlaat met 'sijn Wijff Elijsabeth Cornelis'In een akte van 1648 wordt hij genoemd 'gemenelands pachter'en omstreeks 1657 'burgemeester van Oude Niedorp' Op 28 maart 1658 gaat hij met het stadsbestuur van Alkmaar een overeenkomst aan over het onderhouden van een da ge lij ks snipveer van het Oudeniedorper Verlaat op de stad Alkmaar. Pieter Jansz. Wonder overleed op 14.4.1663 en werd begraven in de kerk van Oude Niedorp. Zijn vrouw Elijsabeth overleed op 15.2.1659. In de kerkvloer te Oude Niedorp bevindt zich nog een zerk met het opschrift 'Hier is begraven Lijsebeth Cornelisdr. en is gherust den 15 febr. anno 1659. De overeenkomst met Alkmaar bevatte de volgende gegevens over het aanstellen van een dagelijks Jachtveer Het moest gedaan worden met 'een gedeckte snipschuijt, vanaf het voorschreven Verlaet op de Stadt Alcmaer ende van daer weder aen het Verlaet, ten dienste van een ij egel ij ck'. De veerman moest zich voorzien van een 'bequame snipschuijt' met een of meer paarden en twee knechten, een en ander om de passa giers een behoorlijke accomodatie te kunnen bieden. 'Item sal met d'voorsz. Schuijt moeten affvaeren vant voorsz. Verlaet des soomers 's morgens ten ses uijren ende 's winters ten seeven uijren beginnende het soomer uijr met ten eersten Maert ende het winter uijr met den le November'.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1989 | | pagina 18