- 16 - In de pot vond ik, behalve as, een rondgeslepen scherf in de vorm van een speelschijf j e en een aantal harde stukjes barnsteen. Toen ik na een dag hard werken het resultaat van mijn opgraving bekeek, zag ik dat de koude maartse wind en de zon al hun schade lijke invloed op de houten voorwerpen hadden uitgeoefend. Pas later ontdekte ik, dat uit de bodem afkomstige houten voor werpen in water bewaard of chemisch behandeld moeten worden. Met deze opgraving mocht ik een van de indrukwekkendste vondsten beleven in verkavelingsblok 1960', aldus Cees Wagenaar, die trouwens nog heel wat meer belang rijke vondsten op zijn naam heeft staan Laat ik er zo uit de losse hand een paar noemen, misschien wekt het Uw interesse op. Tussen Zijpersluis en Krabbendam vond Wagenaar een gigantische vuilnisbelt slachtafval van steuren uit de Merovingische tijd. 6e en 7e eeuw na Chr.) Samen met Jaab West ra ontdekte Cees Wagenaar bij Krabbendam de zogenaamde nieuwe haven. Deze haven was nodig voor de bouw van het kasteel 'de Nieuwendoorn' Draagjukken waarop de loopsteigers moesten rusten zijn door beide heren in de zestiger jaren blootgelegd. Aan deze steigers meerden de schepen af geladen met rode leien uit Cornwall. De leien werden hier overgeladen in pramen en via een sloot naar de in aanbouw zijnde burcht vervoerd. En zo kan Cees nog wel een verhaal vertellen over zijn Romeinse wijnzeef, scherven van Romeins aardewerk, zijn Friese potten uit de 2e eeuw en nog veel meer. Maar dat bewaren we voor een andere keer Jan Smit Crematiegraf: begin jaartelling. De op te tekening zichtbare eikehouten paaltjes stutten en bekleden de uit lichte zavel bestaande grafwand. A. Het onderste vak, wat opgevuld was met as van verbrand hout, verborg een kruik gevuld met crematie- resten. Verder bevatte de kruik een rondgeslepen pot scherf en stukjes barnsteen Het geheel was afgedekt met takjes en twijgen van berke hout B. Het middenvak bevatte een fraaie houten hamer en zeven tentharingen. De tent haringen waren alle van de zelfde vorm zoals die ene die op de tekening voorkomt De houten steel, die er precies zo uitzag als onze moderne bijlstelen, moet ge zien de aanwezige roestvlek inderdaad een bijl geweest zijn.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1989 | | pagina 17