- 13 - vóór we onze wandeling beginnen eerst nog even te lezen wat daarin over Winkel staat geschreven, en ik lees: "Winkel legt met deszelfs Regtsban tusschen de Zuiderzee en Nieuwe Nieuwdorp. Het vervat, volgens de Quohieren der Verpon ding 1003 Morgen, 342 Roeden Lands. In den jaare 1632 werden er 289, en in het jaar 1732 225 Huizen en ééne Molen in de Lysten der Verponding gebragt; in den jaare 1749 vond men er 212 Huizen, doch de Molen wordt niet aangetekend. On der de Regtsban van Winkel zijn twee braave Buurten, die met de Benaamingen van Winkel en Lutke-Winkel onderscheiden worden.Zy loopen in een zelfde Strekking van het Noordoosten naar het Zuidwesten, wat meer dan 550 Roeden van malkander. Winkel, drie en een half uur Noord ten Oosten van Alkmaar en een vierendeel Uurs van de Zuiderzee gelegen, is het kerk dorp en ter lengte van omtrent 400 Roeden betimmerd, behalven noch omtrent 70 Roeden betimmering aan den Weg, die zyd- waards naar Lutke-Winkel loopt. De voornaamste Streek Hui zen van Lutkewinkel beslaat een grond van omtrent 170 Roe den in de Lengte. Winkel is een oud net dorp. Men heeft er een aanzienlijk Raadhuis met een net Toorentje, 't welk vier kant uit het dak ryst en hooger op met een Lantaaren is ge dekt. De Kerk staat midden in het Geboomte niet verre van den Westvrieschen Zeedyk, en heeft een laag vierkant Tooren tje met een zeskanten Spits. Graaf Arnoud werdt, bij dit Dorp in den jaare 993, verslaagenDe plaats, daar dit voorviel, bij de Schrijvers Winkelmade genoemd, schijnt eer voor een Vlakte hieromtrent dan voor het Dorp Winkel te moeten gehou den worden. Graaf Floris de III verbrandde Winkel gelyk ook Nieuwdorp, in den jaare 1180. In het jaar 1649 zyn hier agt Huizen bij het Raadhuis verbrand. Winkel, als Stederegt heb bende, oeffent Hoog en Laag Regtsgebied. De Schout wordt tot de Bediening van het eerste door 's Lands Staaten gesteld; tot de Bediening van het laatste door de Regenten als Am- bagtsheeren, die de Ambagtsheerlykheid in den jaare 1741 ge- kogt hebben Nu sla ik het boek maar toe. Ik weet nu in algemene trekken iets over het bestuur van de jurisdictie van Winkel en over deze stede zelf. We dalen nu beiden de trap in het raadhuis af en slaan ter stond over de hoge brug linksom. Het eerste waarop Slooff mij opmerkzaam maakt is het uithang bord aan het perceel tegenover het Raadhuis, de herberg "De Swaan". Christiaan Strijker is er de hospis; officieel heet het dat schout en schepenen hem hebben "geconsenteert om een tapnering te exerceren in brandewijnen en gedistelleerde wate ren, wijnen en bieren ".Doch hij is niet alleen hospis maar ook kleermaker en hij heeft ook admissie als vleeshouwer te mogen fungeren en de herberg als vleeshal te gebruiken. Er zijn nog wel meer gelegenheden om de dorst te lessen,vertelt Slooff.Daar is o.a. Pieter Florisz Vink op de laagzijde: die heeft ook een tapnering en bovendien een commenijewinkel en hij reist ook met een n o te kraam. Op Lutjewinkel woont Trijntje Aar- jens, de weduwe van Jan van der Oort. Haar man was marktschip per op Alkmaar. Zij drijft nog steeds het commenije-wi nke 11 j e en heeft nu ook consent gekregen voor kleinbierverkoop. Aan de

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1989 | | pagina 14