- 11 - UIT DE BIBLIOTHEEK VAN DE STICHTING HISTORISCH NIEDORP. Verhalen/fragmenten uit boeken van de bibliotheek van de Stichting Historisch Niedorp. Deel II van het verhaal" dat oud-burgemeester van Winkel in 1950 heeft geschreven in zijn boek "Historie der gemeente Winkel" De titel van het verhaal luidt: WINKEL IN 1750 naar stukken, welke in het archief van de gemeente Winkel aanwezig en dus historisch volkomen juist zijn.) DEEL II Zo zijn er feitelijk steeds twee burgemeester sSwan is nu in zijn eerste jaar; Cornelis Groot werd het vorig jaar gekozen en is nu continuerend of afgaand burgemeester (in zijn tweede jaar dus). De schepenen regeren één jaar. Wie is nu de schout, informeer ik. Dat is Willem Lakemanjhij werd door burgemeesteren en vroedschappen in 1749 aangesteld en heeft op 6 april van dat jaar de eed afgelegd in handen van de president-schepen Jacob Stadt. Slooff haalt uit de kast het afschrift van de akte van aan stelling van de schout te voorschijn."Leest U deze maar eens, dan krijgt U ook van zijn ambt een indruk En ik lees: Alsoo de WelEd. Gestrenge Heer Corns. van Eyk zijn commissie als hooft officier van de Niedorper Cogge is komen te quitee- ren waardoor het civiele schoutampt tot Winkel is komen te vaceeren; En mitsdien nodig is dat daartoe wederom een an der persoon werde gecommt. soo ist dat Burgermrn. en vroed schappen als Ambagtsheeren van Winkel voorsz. op 't verzoek aan haar gedaan, bij den Heer Willem Lakeman, thans schout crimineel over de gantsche Niedr.Cogge denselven vertrouwen de en zijner voorn.heijt, nutheijt, bequaamheijtgetrouwig- heijt Ernst en vigilantie, denselven onthouden en gecommit- teert hebben onthouden, stellen en committeeren bij desen tot de Bedienirge van het Schoutampt Civiel van Winkel voorsz. voor den tijd van drie agtereenvolgende Jaren ingaande Pascha 1749 en expirerende Pascha 1752, in plaats van Welgemelde WelEd. Gestr. Heer Cornelis van Eijk, mits jaarlijks daarvooren tot recognitie betalende de somma van vijftigh guld.Gevende oversulks den voorme Heer Willem Lakeman volkomen Last Magt en Authoriteijt ende sonderling bevel het voorsz. civiele Schoutampt van Winkel drie agtereenvolgende jaren wel ende getrouwelijk waar te nemen te exerceeren en bedienen zoo in't administreeren van Justitie als in andere saken die uijt de Civiele Jurisdictie ten zijnen opzigte zijn prosticeerende als moetende daaromme gevolgt worden de Regter Costuyme en gewijsdens in Kennemerlant gebruijckt en gevolgt werdende; ook specialijck de wetten, costuijme, handvesten, privilegiën en oude hercomen van Winkel voorsz. te helpen mainteneeren en be schermen; en aangaande de electie der Nieuwe Magistrature jaarlijks te doen uijt een overgeleverde Nominatie, daarinne niet te volgen eigen passien en driften maar zij te schikken na de Rijkste, bequaamste en vroedste Persoonen soodanige on-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1989 | | pagina 12