INGEZgNDEN=BRIEVEN=VAN=DONATEURS - 10 - Kent U een aardig verhaal over "hoe 't vroeger in de ge meente Niedorp toeging",of over haar inwoners, schrijf het ons. Adres: C.Wiedijk, Dorpsstraat 60, 1733 AN Nieuwe Niedorp. Van onze donateur, C.Oudendijk, Dorpsstraat 453,Zuid Schar- woude, ontvingen wij de volgende brief: Sinds enige jaren ben ik bezig een stamboom uit te zoeken van mijn familienaam. Gevoelsmatig dacht ik altijd dat het dorpje Oudendijk in de huidige gemeente Zeevang de naamgever was geweest.Wie schetst mijn verbazing toen ik met mijn naspeuringen in Nieuwe Niedorp en daarvóór in Oude Niedorp terechtkwam. Wat nog meer bleek. Het voormalige poldert je "het Oude Dijkje" bleek de oorsprong van mijn achternaam te zijn Door middel van een toevalsvondst in de oudrechterlijke archieven van Oude Niedorp kwam ik achter de gezinssamenstelling van mijn tot nu toe oudst bekende voorvader. Op 1 oktober 1731 kwam ene Jan Jacobszoon Oudendijk 'wonende in den Niedorper Cogge Strijkmolens' melden bij de schepenen dat de voogden aangesteld over zijn minderjarige zuster Dieuwer Jacobs waren overleden.Dieuwer bleek de dochter van 'wijlen zijn vader Jacob Garmontszoon,overleden in de Oudedijk onder den banne van Oude Niedorp,geteelt bij desselfs huysvrouw Neel Claes wonende in de Oudedijk'. Hier op doorbordurend kwam ik er achter dat Jacob Garmontszoon reeds bij zijn eerste huwelijk met Neeltje Pieters van Grin in de banne van Barsingerhorn op 12 januari 1698 werd aangeduid met 'uyt de Oudedijk'. Ook bij zijn tweede huwelijk met Neel Claes op 7 maart 1716 vond ik de aanduiding 'uyt de Oudedijk'. Toen ik ook nog in 1732 een acte vond van verkoop van 'een huysmans woninge erve en boet staende en gelegen in de Oudedijk met de geregte helft in ruym 82 geerse soo weyd als zaadland.gelegen agter en voor het voorszegde huys in de Oudedijk en Oostercampenpoldertoebehorend hebbende aan wijlen Jacob Garmontszoon,kon ik mijn geluk niet op.Uit deze acte bleek tevens dat naast Jan Jacobszoon uit het eerste huwelijk nog de zonen Claes en Pieter waren geboren.De reeds vermelde Dieuwer was uit het tweede huwelijk.Claes Jacobszoondie zich later aan de 'Hoogzijd' in Nieuwe Niedorp vestigde alsflessiaan off kleyne brandewijnverkoper' paste precies aan mijn reeds eerder verzamelde gegevens. Ondanks dat Jan en Claes niet meer in de Oudedijk gewoond hebben namen ze wel de achternaam Oudendijk aan.Rond 1800 vertrok Cornelis Oudendijk naar de polder Wieringerwaard.Tot midden jaren '50 van deze eeuw woonden daar nog afstammelingen. Het valt te begrijpen dat ik de hoek land bij de Doorbraakweg en Raaksmaatsweg na deze ontdekkingen met andere ogen ben gaan bekijken .Jammer dat er niets meer te vinden is waarvan te zeggen valt 'kijk daar woonde drie eeuwen terug mijn voorvader.Toen ik echter in het boek 'Historie van de Niedorpen en Winkel' van Aat Wit keek bleken er in de Oudedijk twee boerderijen te hebben gestaan. Eén van deze boerderijen.de Hendrikshoevebleek vanaf het begin het zelfde kadastrale nummer gehouden te hebben.nl Sectie A nr 85.Door nu na te gaan wie bij de aanvang van het kadaster (rond 1830) eigenaar van perceel en huis was kon ik een link leggen naar de legger van landerijen van Oude Niedorp uit 1683.(inv.nr.164).Deze legger vermeldde dat de grond van de Oudedijk,die rond 1700 aan Jacob Garmontszoon behoorde in,1830 eigendom was van de wed.P.Koorn. Bij het kadaster bleek ene Antje Koedijker .weduwe van P.Koorn eigenaresse te zijn. Ik kan dus met vrij grote zekerheid stellen dat de Hendrikshoeve stond op de plaats waar eens mijn overopa woonde. Met veel genoegen lees ik de stukjes van Jan keuken over de vroege geschiedenis van het gebied .Vooral omdat blijkt dat de naam van 'een oude dijk'overging op een meertje.Het meertje werd ingepolderd en gaf zijn naam hieraan.Op zijn beurt werd het poldertje de naamgever van een persoon,die op zijn beurt de naam buiten Niedorp liet voortleven. Momenteel zult u de achternaam Oudendijk niet meer in Niedorp vinden.De laatste die er gewoond heeft en deze naam droeg was Geertje Oudendijkdestijds getrouwd met de huisschilder Jan Keetman aan de Laagzijde. Mocht iemand bij het naspeuren van archieven nog gegevens vinden over mijn familie gedurende hun Niedorpse periode,dan houd ik mij ten zeerste aanbevolen om hiervan in kennis gesteld te worden. Cor Oudendijk

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1989 | | pagina 11