Oorspronkelijk werd per pond geveild. De tuinders hadden er grote moeite mee, dat de landelijke trend per kilo werd. Ze dachten, dat zo'n verandering alt ij d ongunstig voor hun porte monnee zou uitpakken. De kooplui werden boos en liepen weg toen de tuinders halsstarrig bij hun pond bleven. Een grote grossier uit de omgeving had echter zoveel macht over de kleine kooplieden (wellicht i.v.m. schulden en andere verplichtingen) dat hij iedereen terugriep en de zaken naar zijn hand zette. Er waren nogal wat arme donders in die tijd. Eén van hen was Jan Moeras die voor dertien kinderen het brood moest verdienen. De afrekeningen vonden altijd plaats in café Laan bij vader Bijhouwer die betaalmeester was. Wie zijn zorgen wilde vergeten nam al gauw een glaasje te veel. Zo werd Jan een keer met een behoorlijk stuk in zijn kraag op zijn kettekar vastgebonden. Het paardje liep automatisch en zonder mankeren naar huis, richting 't Veld - Waarland Er was wel eens een tuinder die één van de hoofdregels overtrad, bijv. veilen in Alkmaar. Bij terugkeer in het Winkeler marktgebouw donderde Piet Honing de Oude: 'Hark 't gebouw uit! En nooit meer komme De opritten naar het bruggetje over de Voorsloot gaven herhaalde lijk problemen. Er ontstonden soms diepe kuilen. Simon Druif wou een keer als eerste de brug over,maar zijn nogal zwaar beladen bakfiets liep vast in zo'n kuil tegen het brugdek. De bakfiets kiepte en alle pruimen en bessen lagen midden op de brug. Het was een geweldige bende en het veilingverkeer werd geruime tijd gestremd totdat Simon zijn handel weer enigszins op orde had. Een rieten mandje (bussel) was zogenaamd een kilo zwaar, maar dat was nogal ruim genomen. Een slimme Niereper duwde de mandjes een tijdje onder water om zo het uiteindelijke bruto gewicht wat op te voeren 't Storten van een voorschot door de kooplui was een vereiste. Jan de Bakker uit Oude Niedorp -arm als de anderen- wilde dat wel eens vergeten. Betaalmeester Bijhouwer kwam dan 't geld gewoon in het marktgebouw halen onder de kreet:'Gooi de knip maar naar beneden.' De Koomens veilden zelf. Bij Cor Koomen kon men het stijgen of dalen van de prijzen aan de beweging van zijn sigaar volgen. Teunis Beumker begon altijd te fluiten als het slecht ging. Klaas v.d. Molen had een pruimentuin waar nu de peuterspeelzaal is. Piet herinnert zich nog goed, dat men hem wel toeriep: 'Zijn ze geschud of geplukt?' 't Antwoord luidde dan: 'Ze zitten in de mand De beste pruimen kwamen volgens Piet uit de boomgaard van Pijl. Die tuin lag achter het huidige Oostend-café. jan keuken

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1989 | | pagina 10