- 14 - INGEZONDEN VERHALEN DOOR OF OVER INWONERS VAN NIEDORP. We herhalen hiermede onze oproep in het vorige informatieblad om "leuke verhalen over inwoners en/of bedrijven van de gemeente Niedorp. SCHRIJF ZE ONS VERTEL ZE ONS Per adres:C. Wiedijk, Dorpsstraat 60 1733 An Nieuwe Niedorp of 6êl en maak een afspraak: telefoon 02261-1246. We publiceren thans het eerste ingezonden verhaal, Dit verhaal ontvingen wij van de heer Bert Wit, wonende Schouwtjes laan 61 rood te Haarlem,, voorzitter/secretaris van de Stichting Westfriese families" Bert Wit is de kleinzoon van Pieter Wit, die gewoond heeft in het huis naast het kantoor van Accountskantoor Wiedijk. Het verhaal luidt als volgt: Toevallig las ik in Stad en Streek 2 van 9 - 3-1988 een artikel over de heer Cor Weij, een inwoner van de Morrebok, waarin o.a. ook ge noemd werd een zekere Wit, bijgenaamd de Bosduvel". Weij wist niet hoe de goede man aan zijn bijnaam kwam, wel wist hij dat de man in Drente was vermoord. Bij het lezen van dit verhaal kwam bij mij de herinnering aan een bewogen Zondagmiddag op Wieringen weer boven. Ik was al geruime tijd bezig met een onderzoek naar het geslacht "Wit" en kreeg de informatie dat ook op Wieringen nog enkele leden van dit geslacht woonden, reden voor mij om er heen te gaan. Op de Varkensgrasweg vond ik inderdaad een Klaas Wit, kruidenier in ruste, die mij bevestigde dat hij afkomstig was van Nieuwe Niedorp en de zoon van Dirk Wit en Grietje Rentenaar. De bijnaam van zijn vader was inderdaad de Bosduvel Er leefden erg veel Witten in die tijd en om ze uit eikmaar te houden kregen zij bijnamen. Een paar voorbeelden,mijn grootvader Pieter Wit heette in de volksmond Pietje Briket, hij handelde wat in brandstof; een broer van de Bosduvel, Klaas Wit, hield bar veel van haardkoeken en zijn bijnaam was Klaas Haardkoek", De timmerman Cornelis Wit in Groenveld was de Bolle". Zo zou ik er nog wel een paar kunnennoemen, bijvoorbeeld de broer van mijn vader, Gaswit. De Bosduvel had waar schijnlijk zijn naam te danken aan een bosje wat voor zijn huis was gelegen. Dirks vrouw, Grietje Rentenaar, overleed op de leeftijd van 44 jaar op 23-10-1908 en Dirk was een verslagen man. Hij wilde weg uit de Morrebok. Echter, zijn drie kinderen voelden daar niets voor. De oudste dochter huwde na verloop van tijd met een ferme boer, Reijer Keizer en haar zuster Jantje trouwde met Cornelis van Eeten, een vlij- tigmedewerker van de malerij de Toekomst aan het einde van N,Niedorp. Hij heeft mij als jongen, terwijl ik hem de oren van een meelzak moest aangeven, een grap waar je als jongen uit de stad natuurlijk instonk, met de baal twee ladders opgedragen. Zoon Klaas bleef nog thuis en vader Dirk drong aan met hem mee te gaan naar Drente, waar Dirk een mooi spulletje kon kopen. Klaas wilde echter automonteur worden, in die tijd de droom van vele jonge mannegen bleef in Nieuwe Niedorp. Waarom Klaas later kruidenier werd, weet ik niet.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1988 | | pagina 15