DE CLARA"S HOEVE IN DE GROETPOLDER. Aangezien er nog al wat onrust en betrokkenheid blijkt te bestaan over het lot van deze opvallende hoeve, zien wij ons genoodzaakt hier nogmaals op terug te komen.f Zie ons infoblad nr.8 Aller-eerst wat aanvullende informatie over de historische achter grond van dit, ondanks de slechte staat waar het in verkeert mooie gebouw. Al vrij spoedig na het droogvallen en indelen van de Groetpolder kreeg HBGoldschmidtkoopman te Amsterdam, als aandeelhouder en lid van de Maatschappij tot inpoldering van de Waard- en Groetgron- den, in 1848 de kavels 51 en 52 met een oppervlakte van ruim 40 ha, toegewezen, /v I In 1850 liet hij op de nieuwe grond een huis en schuur bouwen, In de eerste jaren waren de tegenslagen in de nieuwe polder groot en de verdiensten in de landbouw klein. Het was dan ook een hele opluchting dat de in 1852 genomen proef met de teelt van meekrap uitstekend gelukte. De teelt breidde zich geleidelijk uit en bedroeg omstreeks 1862 zo'n 100 ha. land. De financiële opbrengsten waren goed met gevolg dat in 1858 de eerste meestoven in de Groetpolder werden gebouwd, te weten door de heren Goldschmidt en Siewertsen, Een meestoof of droogtoren bezat als regel vier zolders waar de wortels van de meekrap op werden gedroogd. Onder in de toren werd een vuur gestookt vanwaar de verwarmde lucht via een kanalensysteem door de toren werd geleid. Uiteraard volgden nog meerdere bewerkingen van de wortels voor men het poeder had verkregen dat werd gebruikt voor het verven van stoffen. Na de uitvinding van een vervangend chemisch product nam de vraag naar het eindproduct van de meekrap sterk af en had na 1877 weinig meer te betekenen. De meekrapstoven waarvan er in de Groetpolder vijf stuks stonden, waren overbodig geworden en verdwenen in de loop der jaren. De heer Goldsmidt verkocht zijn eigendommen aan C.J. van der Oudemeulen, deze liet in 1878 de meekrapstoof verbouwen tot een villa -achtige woning.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1987 | | pagina 9