Gelukkig zijn deze en nog enkele tientallen andere stenen in de nieuwe kerkvloer gelegd, zodat ze voor het nageslacht bewaard zullen blijven, uurwerk In het inform.blad van juni 1984 is reeds uitvoerig beschreven hoe uniek dit uurwerk is. De Stichting tot Behoud van het Torenuurwerk heeft het prachtig gerestaureerd en vóór de 19e december zal het z'n plaats in de toren hebben teruggekregen. Voor nadere informatie leze men het stuk dat voornoemde stichting in haar "Klokkenkoerier" plaatste en hieronder is overgenomen) zeepaardj e Op de torenspits prijkt ook weer het mooie, vergulde zeepaardje dat als nieuw uit de restauratie tevoorschijn is gekomen. Windwijzers zie je op de kerktorens vaak in de vorm van een haan, een schip, of een zwaan op Lutherse kerken). Waarom nu juist een zeepaardje als windwijzer werd gebruikt is niet met zekerheid te zeggen. Het heeft ongetwijfeld te maken met de periode dat Winkel nog aan de vroegere Zuiderzee gesitueerd was. In Nederland zijn heel weinig kerken die een zeepaardje als windwijzer hebben. In onze streken leeft momenteel nog één soort zeepaardje (vooral bij Zeeland) namelijk de Hippocampus Europaes. Tenslotte wil ik namens de restauratiecommissie iedereen bedanken die een financiële bijdrage heeft geleverd. Herman Fijnheer Uit de "Klokkenkoerier" van okt. 1987: De uitslag van de bepaling met de radio-actieve C 14) koolstof methode van de houten walsen van het uurwerk in Winkel is ons gegeven door het Centrum voor Isotopenonderzoek van de Rijks universiteit van Groningen, met de toestemming tot volledige publi catie: De ijking geeft voor de historische datum van herkomst van het hout 2 mogelijkheden: 1280 - 1365 met een kans van 35 of 1365 - 1455 met een kans van 65 Wij wisten dat de bepaling vande datum niet nauwkeuriger kon worden uitgevoerd dan met een tolerantie van plus en min 50 jaar, maar het was wel een lange periode van bijna 200 jaar waarbinnen die eventuele datum kon liggen. Harry Janssen heeft daarom een brief geschreven of er tussen de genoemde data niet een waarschijnlijk heidscurve vielte trekken. Ook daarop kregen we antwoord, en wel in 2 grafieken. Kort samengevat vertellen deze dat er eeneerste piek met een kans van 35 ligt op 1330, een tweede piek met een kans van 65 op 1420, alles natuurlijk te zien binnen ruime grenzen. Zo moet men vanzelfsprekend nog de tijd bij tellen die verstreken is tussen het omhakken van de boom en het verwerken van het hout in het uurwerk. Wat zegt dit resultaat ons nu? Allereerst: het is de eerste keer ter wereld dat een dergel ij ke poging tot bepaling van de ouderdom

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1987 | | pagina 5