AUTOBUS ONDERNEMINGEN IN BE 22- NIEDORPBN EN WINKEL.(vervolg) Het openbaar passagiersvervoer in de voormalige gemeente Winkel. In de voormalige gemeente Winkel was in het verleden alleen passagiersvervoer per diligence naar het station Noord-Scharwoude mogelijk. Nieuwe en Oude Niedorp hadden al eerder veerdiensten voor het vervoer van passagiers en goederen via de waterwegen naar Alkmaar en Amstërdam. Op 19 augustus 1868 verleenden Gedeputeerde Staten "concessie" aan D. Stapel te Winkel tot het uitoefenen van een dienst met een huifwagen op vier wielen, in gericht voor het vervoer van zes personen. De dienst zou twee keer per dag worden gereden vanaf Winkel naar het station Noord- Scharwoude. De "concessie" werd op 15 maart 1871 gewijzigd in een twee keer per week te rijden dienst. Aanvankelijk zou Stapel ook het postvervoer van en naar het station verzorgen. Hij wilde daar echter 900,per jaar voor ontvangen, terwijl de posterijen 400,per jaar voldoende vonden. Eerder haalde Simon Jonker uit Winkel de post op en bracht ze weg voor 143,per jaar. Hij bezat geen wagendienst voor vervoer van passagiers naar het station. Blijkbaar was de onderneming niet erg winstgevend, want op 7 februari 1872 nam P. Strijbis de wagendienst over. In 1876 was Jacob Koomen de eigenaar; later werd dat Gerrit Keizer. Op 16 april 1891 nam Willem Keetman uit Hoogwoud de wagendienst van Keizer over. Willem Keetman was te Wognum geboren op 11 april 1861 en gehuwd met Marijtje Nobel. Toen het gezin Keetman op 29 april 1891 naar Winkel kwam hadden zij twee kinderen, te weten: Willem Keetman, geboren 19 juli 1887 en Klaas Keetman, geboren 14 september 1889. Als wagendienst-ondernemer onderhield Keetman het passagiersvervoer van Winkel via Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Verlaat naar het station Noord-Scharwoude en terug. Ook het vervoer van poststukken was aan Keetman opgedragen. In 1908 werd de diligence vervangen door een omnibus, dit was toen een door paarden getrokken rijtuig met zitbanken in de lengte van de wagen. In het najaar van 1908 kocht Keetman een lijkwagen. Met de gemeente Winkel werd een regeling getroffen voor het vervoer van overleden personen naar de begraaf plaats. De gemeente betaalde daar een jaarlijkse vergoeding van 200,— voor. Om deze kosten te dekken werden de begrafenisrechten verhoogd. De gemeente Winkel was overigens ten zeerste met de regeling ingenomen, omdat "een begrafenis niet meer, zoals in het verleden gebeurde, verzorgd behoefde te worden met behulp van boerenwagens, maar in het vervolg naar de eisen des tijds kon geschieden". Autobusonderneming W. Keetman te Winkel. In november 1921 werd de bestaande wagen- of diligencedienst van Keetman opgeheven en omgezet in een autobusonderneming. Er waren twee autobussen aangeschaft voor het te rijden traject Winkel-station Noord-Scharwoude. De gemeentebesturen van Winkel en Nieuwe Niedorp verleenden, net als in het verleden bij de "wagendienst", een jaarlijkse subsidie aan de auto busonderneming. De gemeente Oude Niedorp stelde samen met de Protestantse Armvoogdij voor het jaar 1922 een subsidie van 200,beschikbaar. Hieraan was de verplichting verbonden, dat de ondernemer minimaal twee keer per dag met de autobus door het dorp naar het station zou rijden. In verband met het geringe aanbod van passagiers werd deze dienst in november 1927 opgeheven.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1987 | | pagina 23