- 20 - Over Nieuwe Niedorp van 1893 tot 1953 (vervolg) Ook werd er door liefhebbers van de toneelkunst zo nu en dan een toneelclub opgericht, maar deze nieuwe verenigingen konden zich op den duur niet hand haven en verdwenen weer. Toch heeft de Geheel Onthouders Toneelvereniging vele jaren bestaan en deze legde zich vooral toe op het spelen van destuk ken van Heijermans. Maar zoals het altijd gaat in kleine gemeenschappen, er komen ups en downs in het verenigingsleven. Niet geregeld zijn er goede krachten ter beschikking en het toneelleven kwijnde verscheidene jaren; ook de oude kamer "Cicero" liet verstek gaan. Nu is het anders; "Cicero" en de arbeiderstoneelvereniging "Kunst na Arbeid" op het dorp, "Animo" in de Moerbeek en "Leren onze Lust" aan de Langereis, beleven goede tijden en brengen stukken voor het voetlicht, die van spelers en regisseurs veel vergen. Nog hebben we hier Niedorps Amusements Orkest" dat evenals het fanfarekorps bestaat uit enkele amateurs die door hun grote liefde voor de muziek, onder leiding van hun voortreffelijke dirigent, de heer B.Persijn, steeds iets goeds ten gehore brengen.Deze vereniging staat op een hoog peil. Ook een gymnastiekvereniging was ons dorp rijk. De naam is "Hercules", van de damesafdeling was dat Hebe". Het is een vereniging van oude datum met een roemruchte geschiedenis, maar de laatste jaren vlot het niet erg door gebrek aan goede leiding. In het laatst van de vorige en in het begin van deze eeuw heeft de gymnastiekvereniging tientallen jaren als leider gehad, de heer S.Prins, onderwijzer alhier. Hij was de man die door z'n grote lief de voor de gymnastiek het peil van de vereniging wist te handhaven. Tegen woordig is de vereniging slapend. Wie zal de club weer tot nieuw leven wekken? De gymnastiek is het waard, want het is de enige sport die een alzijdige en harmonische ontwikkeling kan geven aan het menselijk lichaam. Het voetbalspel wordt hier ook reeds lang beoefend en evenals met al die sporten heeft het zijn goede en kwade tijden mee te maken, maar opheden is er na een tijd van verval weer een opleving waar te nemen. Ook de zwemsport werd al lang beoefend. Reeds in de vorige eeuw waren hier beste zwemmers en later werden de liefhebbers verenigd in een club. Aan de zuidoost-kant van de Rijd, nabij de plaats Koetenburg, werd een zwembad ge maakt, dat in de zomer veel liefhebbers trekt. In 1954 zal hierbij ook nog een kinderbad met strandje worden aangelegd. Natuurlijk is de Rijd altijd de plaats geweest waar met goede vorst werd geschaatst en de vereniging "IJs en Vloksvermaak" heeft zich door de jaren een goede naam verworven op het gebied van de ijssport .Goede ri jders en rijdsters waren hier altijd bij tientallen. Vooral het schoonrijden werd druk beoefend en het was mejJ. Fijnheer, die in de winter van 19- 42 - 1943 het Nederlands kampioen schap schoonrijden voor paren op haar naam wist te brengen. Haar part-' ner was de heer Meeuwig vaa Hoofd dorp.Legio wedstrijden werden er in de ijswinters gehouden en driemaal werd er zelfs kermis op de Rijd ge vierd en wel in de winter 1892-93 1916-17 en 1928-29.De eerste was gehouden in de winter voor ik op Nieuwe Niedorp kwam en wat ik er van weet heb ik door anderen horen vertellen. Het was zeker een evenement van de eerste rang geweest, want de mensen spra ken er nog veel over.Eindelijk in Januari 1917 vroor het zo, dat er weer aan kermis op de Rijd kon worden gedacht. Op 1 februari was het de eerste kermisdag. Het was wondermooi weer, bijna geen vorst en bladstil. Veel volk was er op de been en de verschillende vermakelijkheden hadden niet te klagen. Van alles was er te krijgen: snert, oliebollen, koek en chocola^

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1987 | | pagina 21