- 19 - Over Nieuwe Niedorp van 1893 tot 1953 (vervolg) Nu was dat voor Nieuwe Niedorp niet van zo grote betekenis, maar toch werden er nog al wat tulpen verbouwd. Thans is dat ook minder, daar ver schillende kleine kwekers hun teeltrecht hebben verkocht, omdat het door de percentsgewijze inkrimping de moeite niet meer was. In Nieuwe Niedorp zijn nu nog ongeveer 15 tulpenbouwers. Na de oorlog zijn de prijzen goed geworden en de laatste jaren waren ze zelfs zeer hoog. Ook de teelt van pootaardappelen geeft perspectief. Onder al die slechte omstandigheden waren er toch ook mensen die, ondanks de tegenslagen, iets anders begon nen. Het was de heer T. van Essen aan de Langereis, gemeente Nieuwe Nied- dorp, die een koelhuis liet bouwen voor het bewaren van stapelproducten. Later volgde zijn buurman, Joh. Bossen, zijn voorbeeld. Die twee koelhui zen hebben elk een bergruimte van 18 a 20 wagons kool. Hoewel het nietal- tijd meeliep met de prijzen van de groenten in het voorjaar, toch hebben de ondernemers er goede zaken mee gedaan en aan vele arbeiders geeft het werk Dan werden er in de laatste jaren wat vruchtentuinen aangelegd door de heren R.Rezelman, Jb.Visser, J.Kater en H.Kanis, zodat er in het verschiet iets meer werkgelegenheid komt. Thans is de toestand zo, dat er heel wat arbeiders uit de gemeente elders werken. Nieuwe Niedorp mag dan, wat betreft de ondernemingen die er gevestigd wer den, niet gelukkig geweest zijn, toch is er één maatschappij die indertijd in Nieuwe Niedorp werd opgericht en nog bestaat. Het is de Eerste Neder landse Neringverzekeringsmaatschappij verzekering tegen bedrijfsschade) gevestigd te Nieuwe Niedorp onder directie van Vries, Visser en Compagnie opgericht 1891 te Nieuwe Niedorp. Heel wat jaren is de zetel dezer maat schappij in ons dorp gevestigd geweest, maar tenslotte is deze verhuisd naar Den Haag, omdat Nieuwe Niedorp nu eenmaal geen centraal punt is en niet geschikt om er het hoofdkantoor van zo'n verzekering te hebben. Ook de maatschappij "Ceres" (veeverzekering tegen brand-en bliksemschade), onder directie van B.J.Wilken, ging na het overlijden van de directeur over aan de Brandwaarborg Maatschappij te Oudkarspel. Behalve de economische zaken die we onder de loupe hebben genomen, is er in ons dorp veel gebeurd wat betreft de culturele en geestelijke ontwikkeling van de bewoners. In 1893 bestonden reeds de dameszangvereniging"Melodia" en"Niedorps mannenkoor" onder leiding van D.Kuilman. Deze verenigingen zijn later samengesmolten tot Niedorps Gemengd Koor", dat nog altijd bestaat en zich in een grote bloei mag verheugen. Mooie operettes worden opgevoerd en de schone kunst "zingen" wordt hier wel in ere gehouden. Dan was er reeds de rede rijkerskamer "Cicero" die, hoewel met enkele onderbrekingen, heeft voortbestaan tot heden en deze winter haar 90-jarig bestaan vierde. Het was de heer Evert Brouwer die het presteerde om aan deze vereniging 50 jaar als werkend lid verbonden te zijn. Van 1903 -1953. Wel een unicum. Een welverdiende hulde viel hem ten deel.In 1894 of 95 werd een fanfarekorps opgericht. Het heeft wel heel wat jaren bestaan en bereikte een voldoende hoogte, maar toch geraakte het in verval en werd opgeheven. Later werd er echter samen met Oude Niedorp weer begonnen en thans blazen ze er weer lustig op los en geven goede uit voeringen.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1987 | | pagina 20