- 18 - yïI=« lïiiï2ï5iSi VAN DE STICHTING HISTORISCH_NIEDORP_. Verhalen en fragmenten uit boeken van de bibliotheek van de Stichting Historisch Niedorp. Deel III van het vervolgverhaal "Over Nieuwe Niedorp van 1893 tot 1953". geschreven door wijlen de heer P.Zwagerman, in 1959. Toch was Nieuwe Niedorp door het verdwijnen van zovele dingen nog geen dood dorp geworden. Andere zaken brachten weer leven. Ik wil daarbij noemen de uitbreiding van de tuinbouw in onze plaats.In 1918 werd hier de tuinbouw- vereniging "Nieuwe Niedorp en omstreken" opgericht als onderdeel van de vei ling-vereniging de "Noordermarktbond" te Noord-ScharwoudeVoor 1918 werden de tuinbouwproductenvan hier geveild te Medemblik, Broek op Langedijk en Noord-Scharwoude. Door het oprichten van de tuinbouwvereniging werden de pro- dukten enkel nog op Noord-Scharwoude geveild. De tuinbouwers hielden meer contact met elkaar en er waren jaren dat de teelt van vroege aardappelen en bewaarkool veel vertier bracht in ons dorp. In de jaren tussen 1930 en 1940 was het met de prijzen van de producten zo treurig gesteld, dat er iets moest gebeuren. De tuinbouw werd drastisch inge krompen en aan teeltvergunningen gebonden. De veeboeren, die tegelijk tuin der waren, werden er zoveel mogelijk uitgedrukt en voor Nieuwe Niedorp en Winkel was dat alweer een achteruitgang. Was het aantal leden in de goede ja ren 160, thans is dit met meer dan de helft verminderd. De Provincie Noordholland heeft in die slechte jaren de tuinbouw met grote sommen gesteund, maar de Nederlandse regering heeft zich in die jaren onder scheiden door een ellendige houding tegenover hen, die in de arbeid op onze vaderlandse bodem hun bestaan moesten vinden. Hulp bleef uit of werd op zo'n zuinige wijze verstrekt dat het geen zin had. De boeren, bouwers en tuinders konden hun rente en huren niet opbrengen en vele bedrijven werden voor schuld verkocht.De mensen werden opstandig en toen in Schagen in het najaar van 1932 een bedrijf verkocht werd onder Lutjewinkel, gemeente Nieuwe Niedorp, liepen de boeren te hoop, de mensen werden bewerkt niet te bieden of te kopen en de hele verkoping werd voor de verkopers een droevige vertoning. Bij de afslag was de "Ceres" stampvol en het werd er zo'n herrie dat de afslager niet meer wist aan welk stuk land hij bezig was. De verkoping mislukte grondig. Die verkoping in Schagen is bijna de laatste geweest (voor schuldvordering Er werd gevoeld, ook mis schien door minister Colijn, dat er iets moest gebeuren. Aangedrongen werd op rente- en huurverlagingDe bond van landpachters werd opgericht, de prijzen haalden iets aan en tegen 1939 a 1940 was de toestand iets beter. Het waren in die jaren niet alleen de tuinders die het loodje legden, neen, ook veeboeren en landbouwers kwamen in de knijp, want van alle producten was de prijs ontstellend laag. Vette varkens zijn er in die jaren verkocht voor 17 ctper k.g.( een varken van 400 pond voor f. 35,Ook de werkeloosheid was van een enorme omvang en de regering begon de werkelozen in te schakelen in werken ten algemene nutte. Zo is in Nieuwe Niedorp een prachtig nieuw kerk hof aangelegd door werklozen uit de Zaanstreek» Ja, de toestand was in die dagen slecht in alle bedrijven, zelfs de bloembol lenteelt ontkwam er niet aan. De teelt werd drastisch ingekrompen en aan ban den gelegd.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1987 | | pagina 19