- 16 - ENKELE V/ETENSWAARD! OHEDBN OVER KEEK RN PREDIK ANTEN IN WINKEL. In verband met de restauratie van de kerk in Winkel krijg ik wel eens een verzoek om informatie over bepaalde historische zaken betreffende de kerk. Bij het doornemen van de vele verzamelde gegevens over de historie van Winkel kwam ik enkele aantekeningen tegen die wel leuk zijn om te vermelden. De gegevens komen uit het oude archief en betreffen kerkelijke zaken die in het gemeentearchief worden vermeld. Het met elkaar vermengd zijn van kerkelijke- en gemeentelijke zaken was tot in de 19 eeuw niet zo wonderlijk. De gemeentelijke betuurders waren veelal eveneens bij het kerkelijk- bestuur betrokken. Onderstaand volgt een door het gemeentebestuur genomen besluit. "Schepenenbank" in de kerk. Op 24 maart 1671 besloten Schout, Burgemeesteren en Schepenen, om reden er thans grote reparaties aan de kerk dienen te geschie den, tevens een bank in de kerk te maken met zitplaatsen voor de regering van deze stede. Namenlijk voor de heer Officier, Burgemeeste ren, Schepenen, Kerkmeesteren, Weesmeesteren en Armenvoogden" Men besloot dat de bank op de beste plaats in de kerk gemaakt moest worden. Er werd zelfs een reglement gemaakt op welke volgorde de bestuurders in de bank plaats dienden te nemen. Blijkbaar ging men toch niet al te trouw naar de kerk want er werd tevens bepaald dat degene die op zondag zonder geldige reden niet in de bank zou zitten, een boete verbeurde van 1,50. (Toen een aardig bedrag). In de Burgemeesters rekeningen (dit is het kasboek van de burgemeester)treffen we op 11 september 1758 de volgende ontvangst post aan: In het boelhuis is het stellinghout met de afbraak van de kerktoren verkocht voor6l,40. Op 9 mei 1758 worden de volgende uitgaveposten vermeld? Dirk Kruyt als Schepen naar Amsterdam geweest voor Burge- meesteren ten behoeve van de kerktoren". Gekocht 8000 leien tegen 21,per duizend stuksl68,-~» Aan telloon voor de tellers...1,--, Schipper Pieter Bronswijk van Langedijk voor de vracht van de leien uit Amsterdam gehaald9- - Voor vier wagens met paarden en voerlui om de leien van het westend van Nieuwe Niedorp te halen vermits de schuit niet verder kon komen...4 Jan Rutsen met zijn twee jongens en zjjn knecht, voor het sjouwen vanaf de wagen om de leien in het koor van de kerk te brengen1,45. Impost belasting) van de leien, met zegel.4,60. Dirk Kruyt en Klaas Wit voor de reis naar Amsterdam om de leien te kopen8,--. Willem Zwaan te Medemblik voor stellinghout tot de toren te stellen41,50. Idem, voor geleverd hout tot gebruik aan de toren195» 55. Jan de Graaf van Hoorn, voor het leiendekken aan de kerktoren en lood leggen met solderen en het werk van zijn knecht234,--.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1987 | | pagina 17