- 14 - 1681 Eijndelijk, waerorn dat bij mij geoordeelt wort tushen Nova Sembla en Tartaria een doorgank te wesen, dat kont gij sien in het twede deel mijnder oeffinge pa. 45, 46. 47 en 48, als ook waerorn men geen reden heeft om de noord-oost hoek van Tartaria soo veer int noord te laeten oploopen, siet pa. 45 en 46 en een kaertje hier op gemaekt pa. 58, twelk aldaer int brede te sien is. Waer op dat ik met verlangen te gemoet sie wat bij UE. en hier op in ervaring van dese, of de IJs see of de Kaspische see bekomen is, twelck ik verwaghte. En beveele UEde genade Gods, die UEeen langdurige en voor spoedige regiering gelieve te geven. En blijve uw gants toegenegen Nieuw - Nierop dienaer en vrient de 9e augusti Dirck Rembrantsz. Als je aen mij sghrijft, set dan port op de brief, gelijk ik hier doe (1) Alexander de Bie, hoogleraar aan het Amsterdams lyceum, is ook één van Witsens leermeesters geweest. (2) bedoeld wordt: met wie ik een gesprek heb gevoerd, toen ik Uw huis verliet. (3) de omgeving van Bordeaux. Enkele opmerkingen over deze brief: We worden getroffen door de joviale toon van deze brief, geschreven door een eenvoudige schoenmaker aan een burgemeester van 't mach tige Amsterdam. Wist een man als Dirck Rembrantsz. niet hoe hij zich had te gedragen? En dan het Post-scriptum waarin we haast een les in wellevendheid zouden kunnen zien.. Of lerenwe iets anders uit deze brief? Dirck Rembrantsz. komt bij Witsen aan huis en hij heeft een gesprek met de geleerde De Bie. Het is heel aannemelijk dat eerstgenoemde een man was voor wiens capaciteiten o.a. Witsen, De Bie, C. Huijgens en Descartes respect hadden en dat dit aanleiding gaf tot amicaal verkeer Hier volgen nog enkele titels vandoor Dirck Rembrantsz. geschreven boeken 1 e"Neder duytsche Astronomia", onderwijs van de loop des hemels, uitgegeven in Harlingen 1653, herdrukt in 1658 en 1693 In dit boek worden voorbeelden gegeven van zon-eclipsen. Het ook bestemd voor schippers enstuurlieden. 2e"Tijdbeschrijving der Wereldt. Amsterdam 1659. 3e."Wiskonstige Rekening en Beschrijving der Zonnewijsers." Amsterdam 1659. 4e."Des Aerdrijks beweging en der Sonne stilstant". Amsterdam 1669 5e "Bijvoegsel op de Nederduitse Astronomia en Sonne stilstant". Amsterdam 1669 In de Universiteitsbibliotheek van Amsterdam bevindt zich een druk van dit werk uit 1677. De ondertitel spreekt van "twee waergenomen samen- standen in de Sonne". 6e."Konst der Stuurlieden". 1697 7e."Rekening der Driehoeken".

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1987 | | pagina 15