l - 12 - Volgens genoemd boekje (pag.29) mochten de Klopjes alleen zwarte kleding dragen. Het was dus zaak, dat ze niet te veel in de bebouwde kom werden gezien. Dat kon weer aanleidinggeven tot vervolging. Ze woonden dus achteraf. Tot hier zal m.i. de beschrijving wel met de werkelijkheid overeen komen. Maar dan lees ik, dat ze in houten huisjes zouden wonen op de plaats van het huidige kerkhof. Ik denk, dat daar in 1611 nog geen sprake van was en dat we het aangeduide klooster op de kaart van Langendijk serieus moeten nemen. De Weel. Op dit kaartje zien we ook duidelijk de oude zijdewind, de binnendijk die vrijwel niemand meer als zodanig herkent. Bij zijdewind denkt men eigenlijk alleen nog aan het dorpje met deze naam. De buurtschap De Weel is zeer opvallend afgebeeld. De afgebeelde bocht zou er wel eens op kunnen wijzen, dat we hier wel degelijk met een vroegere dijkdoorbraak te maken zouden kunnen hebben. In mijn artikel "Droge voeten" in het inform.blad nr. 7 blz.5 ga ik er te gemakkelijk van uit dat de naam wel met de Boomerwaal te maken zou hebben. Zo zie je maar, hoe voorzichtig je conclusies moet trekken bij het interpreteren van historisch materiaal. De Boomerwaal en een verdwenen buurtschap.. Tussen Verlaat en De Weel heeft een buurtschap gelegen waarvan alle huizen in de loop der tijd verdwenen zijn. Aan het begin van deze eeuw stonden er nog enkele. Mogelijk dat bij het aanleggen van de Provinciale weg naar Schagen de laatste gesloopt zijn. Deze buurtschap omvatte in 1652 een tiental huizen. Op een kaart van Geleyn Pietersz. Clooster is dit keurig en kleurig getekend. De naam is interessant"Ouweniedorper boome.' We kenden al een plaats die sinds lang De Boome heette, n.1. aan de Oosterweg. Met zekerheid is middels de kaart van Langendijk vast te stellen dat deze plek naar een bos genoemd is. (Een volgende keer een afbeelding daarvan) Tussen Verlaat en De Weel zal oorspronkelijk ook een bos hebben gestaan, waarnaar zowel een buurtschap werd genoemd als een doorbraak. Hieronder een afbeelding van een groepje essen aan de Provinciale weg, vlak bij de Oude Verlaatweg. Deze essen staan op een stukje land, dat tot de buurt schap behoorde.. j.keuken

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1987 | | pagina 13