- 11 - De kerk is ook zeer schematisch weergegeven, met als opvallend detail het haantje van de toren. Toch, en dat is eigenlijk alleen maar goed te zien op de originele kaart en de eerste afdruk, is er sprake van een kruis kerk. Bij een afdruk van een afdruk van een afdruk van een afdruk blijft er van bepaalde details weinig of niets over. Vandaar hier naast een vergrote afbeelding van(één van de zeer weinige zoniet)de enige schets van de Niedorper Kruiskerk. De grove kavelverdeling stelt zeker niets voor. De richting klopt, meer niet. Heel typerend is de aanduiding van het ge stippelde moeras- of rietland ten oosten van De Rijd. Het omvat precies het gebied waar nu het recreatieplan is ont wikkeld Het Clooster. Op allerlei kaarten staat de naam 'het klooster' aangegeven aan de westkant van 't Veld, een paar honderd meter noordelijk van de Rabo-bank. Verder was er niets van bekend. Er zijn geen restanten gevonden of opmerkingen in de kerkelijke archieven die ook maar enige zekerheid konden verschaffen, dat er werkelijk gebouwen hebben gestaan. Maar Langendijk schetst hier drie langhuisstelpen vlak achter elkaar. Het komt me voor, dat we hier toch wel enige betekenis aan moeten hechten. Van 't Veld als woongemeenschap is uiteraard nog niets te vinden. Het Tjad- dinxrijt heet hier nog gewoon Den Rijdt en toont moeras- of riet land rondom. De ge bouwen zijn door mij wat duidelijker bijge tekend In het boekje "Iets verteld over Zijdewind en 't Veld" staat het een en ander over de Klopjes" die in het klooster gewoond heb ben. Na de Reformatie waren kloosters in ons land opgeheven. In het jaar 1608 werd een Joost Cats als 'mis sionaris' naar Schagen gestuurd om als geheim priester zoveel moge lijk voor de Katholieken in de omgeving te doen. Hij liet zich daarbij helpen door vrome vrou wen b.v. bij een gehei me Eucharistieviering. Met klopsignalen werden de mensen op de hoogte gesteld.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1987 | | pagina 12