r> - 10 - Wat oude kaarten te vertellen hebben.. Het was me bekend, dat er in het Rijksarchief in Den Haag nog wel iets te vinden zou zijn voor geïnteresseerden in oude kaarten van ons gebied. Een paar maanden geleden ben ik dus maar eens een kijkje gaan nemen. Via een duidelijke catalogus kwamen er een paar kaartbeelden op een scherm die ik nog niet, of alleen slecht- leesbaar kende. De originele kaarten krijgt men helaas niet meer onder ogen. Ter plekke een afdruk laten maken gaat ook al niet. Je kunt opgeven wat je gereproduceerd wil hebben, op welk papier en formaat. Thuis krijg je een gespecificeerde rekening, die na betaling en geruime tijd wachten uit einde lijk resulteert in toe zending van het bestelde. Kortom: geen systeem om bepaald enthousiast te zijn. Met één van de afdrukken ben ik overigens in mijn nopjes. Het betreft een kaart van Gerrit Dirksz. Langendijk uit 1611 en het omvat een gebied rondom Zijdewind met een straal van zo'n A a 5 km. De heer Langendijk maakte verscheidene kaarten van Westfriese gebieden, kennelijk bij voorkeur in z.g. vogelvluchtperspectief, dus schuin van bovenaf gezien. Deze manier van werken was nogal geliefd in vroeger tijden. Ook steden werden vaak zo getekend, daar zijn prachtige voorbeelden van, o.a. van Joan Blaeu) De mensen waarvoor de kaarten bestemd waren konden zo een veel natuurgetrouwer beeld krijgen van de bebouwing (kerken, molens, stadhuizen), maar ook eventueel van de beplanting. Bij Langendijk moeten we de geschetste huisjes en boerderijen niet al te serieus nemen. Het is onmiskenbaar, dat hij de dorpen als ze niet wezenlijk belangrijk waren voor de opzet van de kaart zeer grof aangaf. Laten we eens kijken naar de bijgevoegde afbeel ding van een gedeelte van N. Niedorp omstreeks het jaar 1611. Er zijn uitsluitend boer derijen aangegeven aan de n.w.zijde, terwijl het ze ker is, dat ze ook aan de z.o.zijde voorkwamen. De boerderijen werden door Langendijk vrijwel altijd aangegeven als een z.g. langhuisstelp: een afgeknotte stolp met voorhuis. Volgens de deskundige L. Brandts- Buys moeten we geen be tekenis hechten aan het schot tussen voorhuis en stelp (of stolp). Het zouden i.e.g. geen muren kunnen zijn. Langendijk schematiseerde' zijn boerderijen tot een soort voorhuis-achterhuis De bebouwing aan de Wes- terweg is opvallend. Het ontbreken van gewone huizen aan de n.w.zijde zal de werkelijkheid wel aardig benaderen.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1987 | | pagina 11