M 7 - Rond Bobbewael. In het vorige informatieblad schreef ik een artikel over dijkdoorbraken of inbraken van de zee die in ons gebied plaats vonden en wat daar nog van te zien is. Daarin werd opgemerkt dat het leuk zou zijn als Bobbewael of Meckenwael aan onze Winkeler Dijk ge legen zouden hebben. Welnu, een blik op het kaartje hier naast leert, dat Bobbewael kennelijk is thuisgebracht.. Al speurend naar gegevens over Drechter- landse grenspalen, kreeg ik een zeer lange fraai ingekleurde kaart van de Winkeler Dijk in handen, waarop heel wat meer te beleven viel dan het dijk- lichaam met paalwerken. Hij is gemaakt in het begin van de 17e eeuw en berust nu bij het gemeentelijk archief in Hoorn. Men had voorlopig liever niet dat er een afdruk werd gemaakt, maar tegen wat natekenwerk was geen bezwaar. Om het interessantste op papier te krijgen zijn er twee stukken weggelaten. Dat zijn de open stukjes in de schets. Als we links beginnen zien we het eind van de Wijsend of Wisent, de oude naam voor de Langereis. In het buitendijkse land dat ook koog, koogland, groede of groetland werd genoemd - vandaar de naam Groetpolder zijn keurige afwateringssloten gegraven. Het betrekkei ijk grote stuk in de hoek is tegenwoordig, zij het in verkleinde vorm, terug te vinden. Tenminste een deel van dit land was oorspronkelijk van de Heer (of Graaf). Op een 16e eeuwse kaart lezen we in genoemde hoek 'Mijnsheerenbuytenlant tot Winckel' Dit is begrijpelijk als men er van uit gaat dat het buitenland vóór 1334 ongeveer li x de Groetpolder in het bezit zal zijn geweest van de Graaf getuige de naam Heerenkoog. Veel was er intussen niet van dat bezit overgebleven. Wie niet te snel langs de Westfriesedijk rijdt, zal aan het hier en daar breed uilopende talud in de Groetpolder ver scheidene restanten van groeden of kogen kunnen waarnemen.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1987 | | pagina 8