- 3 - Autobusondernemingen in de Niedorpen en Winkel. Het voornemen om een jeugdherinnering over het openbaar passagiersvervoer per autobus in de gemeente Niedorp naar voren te halen, bleek al spoedig geen gemakke lijke opgave te zijn. De herinnering was vrij simpel, die bepaalde zich tot reeds lang achterhaalde modellen van bussen, die je kon laten stoppen door een vlaggetje uit te steken. In Nieuwe Niedorp was dat naar ik meen oranjekleurig. Eveneens is mij bijgebleven, dat er ook rijwielen en koffers van passagiers op het dak van de bus werden vervoerd. Laten we vooral het passagiersvervoer tijdens de oorlogsjaren van 1940-1945 niet vergeten, toen de bussen aan de achterzijde een tweewielige aanhanger of ook wel een aanbouw haddenwaarop zich een gasgenerator bevond. Toen het passagiersvervoer middels deze noodvoorziening ook niet meer mogelijk was, kwam de heer J. Jes uit Nieuwe Niedorp met een door paarden getrokken, speciaal voor het personenvervoer gebouwd, rijtuig op de weg. Hij onderhield hier mee een dienst tussen Nieuwe Niedorp en het station Noord-Scharwoude. Het historisch verantwoord schrijven van deze jeugdherinneringen bleek echter een weinig gemakkelijke opgave te zijn. Aanvankelijk was het vervoer van passa giers per autobus een particuliere onderneming waar de overheid zich in de begin jaren niet mee bemoeide. Archieven van kleine zelfstandigen zijn moeilijk te achterhalen of niet meer aanwezig. Het achterhalen van betrouwbare gegevens wordt dan een moeizame onder neming. Bij de voormalige gemeenten Oude Niedorp en Winkel was blijkbaar weinig historische belangstelling voor de autobusdiensten; er is althans zeer weinig bewaard gebleven. In de voormalige gemeente Nieuwe Niedorp is het gelukkig beter verlopen, zelfs correspondentie over de busdiensten in Oude Niedorp en Winkel bleek nog aanwezig te zijn. Deze gegevens moesten echter wel uit de op 13 september 1973 verbrande resten van het archief bijeen gezocht worden. Mede dank zij de welwillende medewerking van de N.Z.H. - de heren Alferink en Zonneveld -, de Kamer van Koophandel te Alkmaar, het Rijksarchief te Haarlem - de heer van der Fluit - en informatie uit het archief van de Verenigde Noord hollandse Dagbladen te Alkmaar, konden de nog ontbrekende gegevens worden achter haald. Onderstaand artikel beoogt een historische beschrijving te geven van het openbaar passagiersvervoer per autobusonderneming in de gemeente Niedorp. Een uitgebreider verslag over dienstregelingen of busondernemingen buiten onze gemeente was wel mogelijk, maar niet bevorderlijk voor de leesbaarheid van het informatieblad. Autobusondernemers in de voormalige gemeente Oude Niedorp. Gerrit Ligthart, caféhouder in "Landsmans Welvaren" te Zijdewind, opende op woensdag 16 januari 1924 een "auto-omnibusdienst" van Zijdewind naar Alkmaar en terug. De Ford-omnibus met kentekennummer G 30237, bood plaats aan 15 personen.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1987 | | pagina 4