VERSLAG VAN DE SEKRETARIS Het torenuurwerk van Winkel In b n s informatieblad van juni 1984 schrijft onze voorzitter over het Middeleeuwse uurwerk uit de Winkeler kerktoren. Het zou één van de oudste torenuurwerken van Nederland zijn, en zelfs van de wereld.. Naar schatting door deskundigen is het gemaakt tussen 1300 en 1500. Wijzerplaten werden (nog) niet gebruikt. De uren werden niet aangewezen, maar geslagen. De Stichting tot behoud van het Torenuurwerk heeft zich met de restauratie bezig gehouden. Binnenkort zal de klok worden teruggeplaatst in de toren. Het is de bedoeling dat hij ook werkelijk functioneert. Men kan echter niet verwachten dat iemand da ge lij ks de toren bestijgt om het uurwerk op te winden. Er zal dus gebruik moeten worden gemaakt van de technische snufjes uit de 20e eeuw De gemeente zou het op prijs stellen als onze stichting zich verder met het beheer zou willen belasten. Dat zullen we graag doen. We denken er over om een model of replica van het uurwerk in de kerk te plaatsen, omdat het originele mechaniek voor belangstellenden misschien wat moeilijk bereikbaar wordt. Andere Historische verenigingen. Het is opvallend, dat het aantal historische verenigingen in de omgeving gestaag groeit. Dat verheugt ons. We wisselen met een aantal onze informatiebladen uit, zodat we aardig van eikaars activiteiten op de hoogte blijven en bepaalde initiatieven kunnen volgen. Zo zal de Hist. Vereniging Schagen en Omstreken zich ook met een boerderijeninventarisatie bezig houden IJzeren hekken. We hebben de gemeente erop gewezen, dat het ijzeren hekwerk voor de kerkruine in Oude Niedorp dringend aan onderhoud toe is. Het zou zonde zijn als dit voor het dorpsgezicht belangrijke element verloren ging. De gemeente is het met ons eens, maar vindt dat aan het hekwerk bij de Hervormde Kerk in Winkel als onderdeel van de algehele restauratie voorrang moet worden gegeven. Overigens valt het ons op, dat wat ons nog rest aan interes sante particuliere hekwerken hier en daar om een grondige opknapbeurt staat te springen. We zullen proberen met een stimulerend woordje wat gedaan te krijgen. Toeristische informatie. We hebben ons voorgenomen de toeristische informatie vanuit de V.V.V's te ondersteunen door b.v. een kaartje te maken met historische wetenswaardigheden. De preciese vorm is nog ter discussie De Dikke Paal Van MrJ. Belonje mochten we een schetsje ontvangen van een grenspaal van de Vier Noor der koggen en Drechter landHij maakte dit in de twintiger jaren bij Wervershoof. Volgens dhr. Belonje

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1987 | | pagina 2