- 21 - Over Nieuwe Niedorp van 1893 tot 1953(vervolg) Het toenemen van het aantal auto's en motorrijwielen deed nog een paar za ken ontstaan op dit gebied. Het was de heer H. Piersma, die eenherstelplaats voor auto's begon (thans nr.l43;red.) en aan het Oosteinde van het dorp is het de firma "Wed. van Rossum" thans nr.25;red.) die hoofdzakelijk motorrijwielen en bromfietsen verkoopt en repareert. In 't Veld gemeente Nieuwe Niedorp, begon de heer W.Leegwater, een vracht- dienst voor groaiten en aardappelen. Deze zaak heeft zich steeds uitgebreid, het is nu de "Blauwband Expres" geworden, die groenten en aardappelen ver voert over geheel West-europa. Ook op het gebied van het bouwbedrijf is in Nieuwe Niedorp nog al wat te doen. De firma Koopman Sepers heb ik reeds genoemd. Behalve die zijn er nog: het aannemersbedrijf van de Graaf uit de Moerbeek, Jb. de Vries met z'n werkplaats en wooihüis aan de Winkelderweg (thans:Hoefje) de firma Koomen, naast het raadhuis, Jon. Faus, midden in het dorp bij de pastorie, en even verder C.v.d. Kommer De meeste van deze ondernemingen zien er niet tegen op bouwwerken aan te nemen waarmee tonnen gelds gemoeid zijn. Ondanks dat er zoveel te niet ging in Nieuwe Niedorp, is het inwonertal langzamerhand gegroeid. Was het lang 15a 1600 geweest, thans is het onge veer 2000. In 1935 is hier een provinciale weg aangelegd voor het grote verkeer, iets ten Z.0. van het dorp en enige jaren later is ons dorp ook aan de N.W.-zijde dwars doorgesneden door kanaal Oudkarspel-Kolhorn 'In die 60 jaren is ook ons dorp zelf grondig veranderd. Vele oude huizen zijn gesloopt, 'nieuwe gebouwd.In 1919 werd de woningbouwvereni ging opgericht., die drie blokken van vier woningen liet bouwen. In 1950 werden voor ge noemde vereniging op de gedempte Zaagmolen haven 3 dubbele woonhuizen gebouwd. V Was het in 1893 nog zo, dat het oostelijk deel van het dorp bij de sluis ophield, nu is de dorpsstraat bebouwd tot het einde en ook de weg naar Winkel tot aan de trambaan. Dit is begonnen nadat de gasfabriek is gesticht. Die plek was gekozen omdat de stoomtram Schagen-Wognum daar langs reed. De stichting van de gasfabriek was een hele gebeurtenis voor onze plaats, maar ook deze fabriek was geen lang leven beschoren. In 1938 is deze over gegaan aan de gemeente Alkmaar, die de dorpen hier nu van gas voorziet. De stoomtram Schagen-Wognum werd in 1898 gelegd en heeft tot 1930 bestaan. Door de grote toename van het aantal autobussen en vrachtauto's had dit lijntje geen bestaansrecht meer en ging teniet.Deze tramweg was ge legd op spoorbreedte zodat vracht wagons direct vanaf de grote lij nen hier langs konden worden ver voerd. Maar de autobus zorgde voor het lokale verkeer en de vrachtauto bracht een snelle levering van kunst mest veevoer en stukgoederen. Ook de scheepvaart door het dorp, waar over ik reeds schreef, werd al minder en minder en hield tenslotte geheel op. Het pleit was door de auto gewonnen. Toch was wordt vervolgd

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1987 | | pagina 22