-20 - Over Nieuwe Niedorp van 1893 tot 1953 (vervolg) En wat kwam voor dat alles dat verdween in de plaats. Aan het Westeinde van het dorp verrees de coöperatieve malerij De Toekomst". Tussen weg en water gelegen is deze zaak op een ideale plaats gebouwd en die coöpe ratie floreert(thans gebouw van de "VEZ0";red.) &n is in de herfst van 1953, bijna vlak tegenover de Toekomst", een fabriek gebouwd voor machinale houtbewerking van de firma Koopman en Se- pers. Lang hadden deze heren reeds met een plan tot stichting van zo'n fabriek rondgelopen en verschillende pogingen aangewend om bouwterrein te krijgenDoor mislukkingen in Nieuwe Niedorp had het er alle schijn van dat de fabriek in Oude Niedorp zou komen, toen de keuze op dit ter rein vielDe grond was van de gemeente en de Planologische dienst in Haarlem had te beslissen over industrievestiging, maar deze gaf toch z'n fiat aan het plan. Met bekwame spoed verrees nu het gebouw en in september 1953 werd de fabriek feestelijk geopend. De heer Koopman gaf een kort overzicht van de wordingsgeschiedenis van deze onderneming; dan sprak als eerste de burgemeesterde heer Bakendie in hartelijke woorden de ondernemers en de gemeente Nieuwe Niedorp geluk wenste met de stichting van deze industrie. Daarna kreeg wethouder Zwagerman het woord, die de geschiedenis van de verschillende ondernemingen releveer de. Hij sprak de hoop uit dat er thans in Nieuwe Niedorp een industrie werd gevestigddie tonen zal levensvatbaarheid te bezitten en dienaar we hopen, in staat zal wezen arbeiders en ondernemers een goede boter ham te verschaffen. Alle arbeiders met hun dames en vele andere genodigden en belangstellen den waren aanwezig, ook de ouders en schoonouders (voorzover nog in leven) van de ondernemersZe zaten op de ereplaats in de versierde fa briek en voor deze oude, eenvoudige mensen was het een gebeurtenis om nooit te vergeten. Gaan we verder het dorp in, dan is h< aandacht trekt. Deze zaak is door de omstreeks het begin van deze eeuw in del en herstelplaats. :t de garage van Peereboom die de ondernemer, de heer J. Peereboom, het klein begonnen als rijwielhan- Toen de autos in zwang kwamen heeft Peereboom zijn kans gegrepen en is ook in die branche begonnen. De zaak heeft zich steeds uitge breid en is nu een goed geoutilleer de garage geworden met autobussen en wagens voor allerlei doeleinden. Even verder heeft de heer A.Peere boom zijn zadelmakerij en hoewel hij de wind niet in de zeilen heeft (er komen al minder paarden in ge bruik) wist hij zich te handhaven en zijn zaak verschaft al vele jaren aan enige mensen werkgelegenheid Vooral met de fabricage van garelen heeft hij beste reslutaten bereikt. Hij maakt ook siertuigen voor circus- paarden en zadels voor rijverenigingen

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1987 | | pagina 21