- 18 - UIT DE BIBLIOTHEEK VAN DE STICHTING HISTORISCH NIEDORP. Verhalen en fragmenten uit boeken van de bibliotheek van de Stichting Historisch Niedorp. Deel II van het vervolgverhaal "Over Nieuwe Niedorp van 1893 tot 1953", geschreven door wijlen de heer P.Zwagerman, in 1959. In het laatst van de vorige eeuw begon een landbouwer aan de Langereis, gem. Nieuwe Niedorp, de heer K.Wit, een kunstmesthandel. Het was de fir ma Morra uit Alkmaar, waar hij vertegenwoordiger voor werd.Nu is in Nieuwe Niedorp over het algemeen geen slechte grond, maar er waren toch genoeg percelen, waar het maar matig groeide.De kunstmest heeft hier grote verbeteringen van de oogst gegeven en het was de heer Wit, die op z'n eenvoudige manier propaganda maakte voor z'n waar. Hij waagde het zelfs op crediet kunstmest te leveren aan doodarme landbouwers, omdat hij er vast van overtuigd was, dat ze door de kunstmest de oogst zo zouden beinvloeden, dat ze hem konden betalen.De heer Wit was, wat dat betreft, een ziener, die niet alleen voorzichzelf een bloeiende zaak wist te scheppen, maar die ook menige landbouwer uit de nood heeft ge- hopen,Hoogbejaard is hij gestorven en z'n weduwe, Mevr.Wit-Hoogland leeft thans nog en is op 25 december 1953, 96 jaar geworden.. Zij slijt haar laatste levensjaren in het "Tehuis" in ons dorp en ze is nog hel der van geest. Verleden herfst heeft ze zelfs bij de ingebruikneming van de nieuwe serre nog een voordracht ten beste gegeven; het was natuurlijkiets uit-haar jeugd, toen ze veel op had met dergelijke dingen, maar ze droeg het voor met nog een intonatie in haar stem en heel goed verstaanbaar. Zeker wel iets bijzonders voor een vrouw van bijna 96 jaren. De kunstmesthandel van K.Wit is, toen hij ouder werd, langzamerhand te niet gegaan en nu zorgt de Coöperatieve malerij De toekomst" voor de leveranties van veevoer en meststoffen en ook de Darticuliere firma van Herwerden levert^naast veevoer, kunst mest. Veel kunstmest wordt in ons dorp ge bruikt en goede oogsten zijn hiervan het gevolg. Ik heb reeds vermeld, dat de particuliere kaasfabriek, die gevestigd was tegenover de Westerweg, slechts een paar jaar heeft gewerktMaar weinige jaren daarna werd een tweedecooperatieve fabriek opgericht en ge vestigd in het pakhuisvan de firma W.C.Visser vlak bij de Westerweg. Deze fabriek heeft evenals de oudste, gewerkt tot september 1916, toen de grote fabriek in Lutjewinkel in bedrijf werd genomen. Bijna alle leden van deze twee kaas- fabrieken sloten zich aan. Ook de kaasfabriek in de Moerbeek, die betrek kelijk nog maar heel kort werkte in een gloednieuw gebouw, was genoodzaakt te verdwijnen. Weer was een industrie uit Nieuwe Niedorp verdwenen.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1987 | | pagina 19