- 16 - VELDNAMEN ROND DE MOERBEEK. Bij een bezoek aan het Van Meertensinstituut Bureau voor naamkunde kreeg ik onverwacht een kaart van de Moerbeker Polder onder ogen. Gelet op het betrekkelijk grote aantal veldnamen wilde ik een en ander graag vermenigvuldigen. Helaas beschikte men niet over de noodzakelijke apparatuur, zodat natekenen de enige mogelijkheid was. Dat betekent dat de verhoudingen niet helemaal gaaf zijn overgekomen. Toch lijkt het me de moeite waard het kaartje in ons informatieblad af te drukken, voorzien van wat illustratieve kanttekeningen en enkele foto's. Kroft of Kroffie is een naam die in Westfriesland veel gebruikt werd. Oorspronkelijk betekent het een hoger gelegen stuk land, maar vooral in onze buurt werd er meestal het stukje land mee bedoeld waarop de koeien gemolken werden. Uiteraard lag zo'n gedeelte vaak vlak achter de boerderij. Dres is een benaming voor bouwland dat nog maar kort geleden is ingezaaid om er grasland van te maken.. Zo'n naam zou dus vrij spoedig dienen te verdwijnen, maar dat gebeurde lang niet alt ij d. Bij Nazareth en Siberië kunnen we denken aan ver van de boerderij gelegen landerijen. De Fabrieksweid lag achter een klein zuivelfabriekje op de hoek van de Westermoerbeek en de Poepekaai tegenwoordig Poepskade..) De Schoolweid dankte z'n naam aan de Moerbeker school die men enige jaren geleden heeft afgebroken. Bij Putweid denken we aan grasland met een vijvertje voor het vee. 't Bolletje heeft waarschijnlijk te maken met de ronde vorm van het perceel. Bij Hollebol kan worden gedacht aan een zeer ongelijk terrein. De Advocaat is genoemd naar het beroep van de eigenaar. Westelijk van de Schoolweg nu Moer bekerweglag vroeger een stukje bos. Twee veldnamen duiden daarop: 't Bos en 't Bosch. De Poep herinnert aan de hannekesmaaiersde vroegere seizoen arbeiders uit het oosten. Het Kleine en Grote Kruisven kan een drassig gebied zijn geweest. Ven betekent echter ook gewoon weide, of land dat wel beweid maar niet gehooid werd. Kruis heeft wellicht te maken met een kruising van betrekkelijk belangrijke wateren: Van het westen naar het oosten 't Wijde Gat richting Weeresloot; van het zuiden naar het noorden de Bansloot, scheiding tussen de voormalige gemeenten Nw.Nidorp en Winkel. Er wordt wel aangenomen, dat deze sloot het restant is van een vroegere moerasbeek en mogelijk over een aanzienlijke lengte de Leek werd genoemd. Maar dit is een onder werp waarop ik graag een volgende keer terugkom. Een naam als de Eieren is moeilijk te verklaren. Het kan b.v. duiden op oneffenheden, op een stuk land waar veel vogels broedden, of op de spotprijs waarvoor men het land verkregen heeft.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1987 | | pagina 17