UIT DE BIBLIOTHEEK VAN DE STICHTING HISTORISCH NIEDORP. Verhalen en fragmenten uit boeken van de biblio theek van de Stichting Historisch Niedorp. Als eerste willen we opnemen het verhaal, dat wijlen de heer P.Zwagerman in 1958/59 schreef voor het gemeenteblaadje(maandelijks) van Nieuwe Niedorp.De heer Zwagerman is wethouder geweest van de gemeente Nieuwe Niedorp. De titel van het verhaal luidt: Over Nieuwe Niedorp van 1893 tot 1953.deel 1 We laten de heer Zwagerman aan het woord: "Als ik mij neerzet om iets te schrijven over ons dorp in dit tijdvak, dan is dat, omdat ik op de eerste mei 1893 in Nieuwe Niedorp ben gekomen en hier eerder nooit geweest was. In de ruim 60 jaren, die sinds die datum zijn voorbij gegaan, is er in ons dorp veel veranderd, zoals overal op de wereld. Deze 60 jaren zijn geweest een periode van ontzaglijke veran deringen en van een enorme ontwikkeling van de techniek. Het rijwiel, de auto, het vliegtuig kwamen en werden vervol maakt. De paardentractie op de weg verdween bijna geheel en de mechanisering van de landbouw nam hand over hand toe, zodathet paard meer en meer verdrongen wordt. Maar laat ik met het begin beginnen; dat is 1 mei 1893. Op die meidag dan verhuisden mijn ouders met hun zeven kinderen van Hoogkarspel naar Nieuwe Niedorp, waar mijn vader een boerderij gekocht had. Vorige bewoner was Dirk Nierop, lid van een ge slacht, dat hier misschien al eeuwen gewoond had, want ons dorp heette vroeger ook zo. Nog herinner ik mij die reis in de kapwagen van oom Kees. Het duurde volle drie uur. Het is ook een hele afstand, 26a 27 kilo meter.De wegen werden toen echter niet gemeten met kilometers, maar met uren gaans.Vader had het wel eens gelopen en was dan 5j a 6 uur onderweg. Nieuwe Niedorp maakte op mij, als jongen van nog geen negen jaar, een onvergetelijke indruk.De vaart langs het dorp met al zijn bruggen ijk en bruggetjes was nieuw voor mij. .In de Streek (Hoogkarspel) waar ik 1 J-*a£Ï2- vandaan kwam, was wel veel water, jt-- - "•j]j "maar in hetdorp zelf waren maar - enkele bruggen en ook was er geen grote vaart langs de dorpsweg.In die tijd waren er behalve de wipbruggen nog vier ophaalbruggen in het dorp; vanaf het wes ten was het de tweede brug bij de boerderij van de familie Re- zelman, dan die naar de Westerwegeigendom van de gemeente) dan die bij de boerderij van de familie Mijts (bij de Ned. Hervormde Kerk) en als vierde bij de boerderij van fam.Zwager man mijn ouders). A

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1986 | | pagina 9