Veel bekender dan het Almerswiel is de Boomerwaal ten noord westen van 't Verlaat. Het is nu een beschermd natuurgebied. Ook hier hebben we te maken met doorbraken aan de westzijde. De buurtschap De Weel is natuurlijk naar de Boomerwaal genoemd. De Zijdewind (binnendijk) is nergens aantoonbaar doorgebroken, maar óm de braken van De Waerdt heen gelegd, eigenlijk net als de Westfriesedijk bij Aartswoud om de oude Weel. De situatie bij Oude Niedorp is ook zeer goed vergelijkbaar met de Boomerwaal. Om de Skarpetweg is altijd nog een interessant gedeelte van de oude poelen en braakgeulen over. Bij een 'pet'of 'put' kan men denken aan een al of niet gegraven water ter grootte van een vijver met een betrekkelijke diepte. Ook Zijdewind heeft een 'petje' met uiteindelijk dezelfde functie als het Skarpet. We kennen een plan om de tangereis te graven uit 1386. Daarin staat o.a. het volgende te lezen: - in te ghaen tusken de kerc van Oudeniedorp ende Veenhusen ende voirt bi der Wizen uit te ghaen in Meckenwael of Bobbewael of daer tusken - Pas 75 jaar later werd de Langereis als afwateringskanaal van het Geestmerambacht gegraven, maar dat terzijde. Het zou leuk zijn als we Meckenwael of Bobbewael aan de Winkelerdijk konden lokaliseren, maar het is waarschijnlijker dat ze liggen in het oude boezemgebied tussen De Wijsen( t)horn en de Dijkbuurt bij Aartswoud Veel braken, wielen, walen of welen zullen in het vergeetboek zijn geraakt. Hierbij een bescheiden poging om er een aantal uit te halen i 8 ecuui jkeuken

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1986 | | pagina 6