Een klein wiel precies in de hoek van de dijk geeft de plaats van de hoofdgeul nog aan. Na 1334 is het gebied nog lange tijd benut als uitwateringsboezem. Meer oostelijk, aan de andere kant van de Gouw, vinden we de Braak of Braeck. Bij Medemblik dezelfde naam. Vooral ten zuiden van Hoorn komen we hem voortdurend tegen. Hier vinden we ook de laatste doorbraak van de Westfriesedijk: In 1675 bij Scharwoude. Maar laten we niet te veel afdwalen en wat dichter in de buurt blijven. Onze Braakpolder bestond aanvankelijk uit de Sijgerrijdt of Segerijd, met enkele andere) braakjes. j j\«r L»>er Vt-r-#r»n/kle.nt. kalk Z~L.~L.~LZ. Hc-fc V November 1634 kreeg men officieel toestemming om dit als boezem gebruikte gebied in te polderen. Dat werk zal wel in 1635 zijn klaargekomen Bij een bocht in de dijk tegenover de Segerijd liggen nu twee boerde- rijen. Eén bijzondere met twee voordeuren met brede lijsten. (Helaas duurt de restauratie van deze machtige stolp wel erg lang..) De andere boerderij heette De Braak. Een toepasselijke naam die hopelijk weer eens op de voorgevel zal prijken. De duidelijke bochten tussen de Mientweg en Kolhorn suggereren doorbraken na 1334. Na 1334 moest de Heerencoech of Harkenkoog worden opgegeven, een buitendijks gebied tussen Winkel, Kolhorn en Aartswoud, ongeveer anderhalf keer de grootte van de Groetpolder. Er lag zelfs een dorpje in, Gawijzend, ten noorden van Aartswoud. Deze koog zou volgens Roevers tot het Houtwouder Ambacht hebben behoord. De Westfriezen uit de Vier Noorder Koggen zouden zo ingenomen zijn geweest met de betere bedijking, dat ze hem aan de graaf cadeau gaven Hoe het ook zij, in 1328 begon men bij Medemblik een grote stevige inlaagdijk te leggen waarbij o.a. Almersdorp werd opgeofferd. In 1334 werd deze doorgetrokken op vrijwel dezelfde plaats als het nogal onbeduidende dijkje tussen de Heerencoech en het oude land. Aan laag gelegen landerijen naast de Westfriesedijk is te zien waar men de grond haalde: 'Ter naaster lage en ter minster schade'. Onze voormalige Nederlandspolder, Lagelandspolder de namen betekenen

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1986 | | pagina 4