DE VIER NOÖRDER KOGGEN - 2 - We weten nog niet of de wapens in kleur waren uitgevoerd. Misschien is het wel aardig om hier de beschrij- ving van het Noorderkoggenwapen te laten volgen: Het eerste veld van sabel (zwart) met een pol van goud. Het tweede veld van zilver, beladen met een boom, staande in een heining op een terras. Het derde veld van zilver, beladen met een boom, vastgehouden ter rechterzijde door een klimmende leeuw in keel (rood) en ter linker zijde door een klimmende leeuw van sabel. Het vierde veld, mede van zilver, met een doorn boom in natuurlijke verven. Boeken van Baken. Onze Stichting is in het bezit van een beperkt aantal boeken geschreven door burgemeester Baken. Deze gestencilde boekwerken bestaan uit twee delen: Het ene betreft de historie van de gemeente Winkel, het andere, van de gemeente N.Niedorp. Ze zijn a 15,- verkrijgbaar bij A. Wit Dorpsstr. 205 N.Niedorp De opbrengst komt ten goede aan de stichting. ikeuken Droge voeten.. Er is zeer lang gewerkt aan onze bekende Westfriese Omringdijk, dat is zeker. Vóór 1200 zullen al gedeelten aanwezig zijn geweest en in de loop van de dertiende eeuw zullen die gedeelten zijn verenigd tot één lange verdedigingswal tegen de zee. Door ontginningen verdwenen veenlagen die aanvankelijk meters boven de zeespiegel hadden gelegen. Ontwaterd veen oxydeert, zoals dat heet. Het verbindt zich met de zuurstof en gaat letterlijk in lucht op. Daar kwam bij dat de zeespiegel langzaam steeg en men herhaal del ijk te lijden had van stormvloeden. Die stormvloeden waren natuurlijk niets nieuws, maar ze stelden de mens keer op keer voor onaangename ver rassingen. Als we aan de februari-ramp van 53 terugdenken, kunnen we ons daar een goede voorstelling van maken. Met man en macht heeft men zich door de eeuwen heen moeten inzetten om de voeten droog te houden. Vaak onder dwang en soms tevergeefs. De vele wielen tussen Kolhorn en Krabbendam getuigen van even zo vele doorbraken. Soms zijn de sporen min of meer uitgewist en zien we alleen nog de namen op topografische kaarten. Braken, wielen,walen en welen Bij Aarts woud ligt de Weelpolder, drooggemaaakt in 1856. Hier ontstond lang geleden door op dringend zeewater een geul. Omliggende gronden brok- Uecf/ keiden af met als uiteinde- 0°*') lijk gevolg een laagliggend gebied vol poelen of dellen De Westfriesedijk is er duidelijk omheen gelegd. Een duidelijke aanwijzing dat deze doorbraak in principe van vóór 1334 stamt.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1986 | | pagina 3