10 Over Nieuwe Niedorp van 1893 tot 1953 (vervolg). Noemen wij de zaak in koloniale en bakkerswaren, annex drank handel en likeurstokerij van de firma W.C.Visser. En dan had de firma ook nog een touwslagerij en een boerderij, zodat er altijd voor 10 a 15 man werkgelegenheid was. Van deze zaak is niets meer over dan de oude pakhüizen( ongeveer op de plaats van de huidige Rabobank), die nu nog als woonhuizen worden ge bruikt ten gevolge van de woningnood. Dan was hier gevestigd een boek-, courant-, en handelsdrukkerij "firma GebrGroot"Ook deze zaak, die nogal wat arbeiders trok, is verdwenen.De drukkerij is overgegaan naar Hoorn.Enkel de boekhandel en binderij zijn nog in Nieuwe Niedorp gevestigd. Verder bestonden hier in 1893 twee kaasfabrieken (één coöpera tieve en één particuliere). De laatste heeft maar enige jaren gewerkt en was gevestigd in het pand tegenover de Westerweg. Thans is het de kapperszaak van de heer Versluis. Na de opheffing van de kaasfabriek, heeft dit pand jarenlang tot eigenaar ge had de heer K.Groot, die er zijn drukkerij in vestigde. Toen de zaak naar Hoorn verplaatst werd, is het gebouw gekocht door de heer D.Koeten, die er een zaak in meel, granen en aanver wante artikelen in begon. Later heeft zijn schoonzoon, de heer HScheltus'deze affaire nog enige jaren voortgezet. Deze heeft z'n handel verplaatst naar Alkmaar en het pand ging over in handen van T. de Jong.Als kapper heeft hij er jaren z'n bestaan gehad en bij zijn vertrek naar de Wieringermeer is de heer Ver sluis hier kapper geworden. De andere kaasfabriek was gebouwd aan de steeg tegenover de zaagmolenbrugwaar nu Langedijk z'n slagerij heeft. Die fabriek was in 1885 gebouwd en een van de eerste coöperatieve fabrie ken in Noordholland In 1893 werd de kaas nog voor het grootste gedeelte op de boerderij vervaardigd en ook A/\ bij mijn ouders was dit het gevalAlkmaar Xl) had een drukke kaasmarkt en het was een feest voor mg om met vader naar de markt in j Alkmaar te gaan. Die rit van 20 km.duurde l wel lang, maar daar stond tegenover, dat het i voor een schooljongen ook een hele beleve- nis was, mee naar de stad te mogen. De heerfiugowaarddie we in z'n gehele lengte doorgingen, be stond toen nog in het Noordelijk gedeelte voor een groot per centage uit basten men kon zo'n half uur achter elkaar rijden met aan één kant, en aan sommige stukken aan twee kanten, essen- en wilgenhakhout. Deze bossen zijn allen gerooid en de "Waard" heeft nu een geheel ander aanzien. Vruchtbaar wei- en bouwland is er voor in de plaats gekomen. Vooral het laatste, en het schijnt een wonder dat die magere grond in de Waard zoveel op brengt. Dit wonder heeft de kunstmest veroorzaakt en grote oogsten gedijen, waarvoor 50 a 60 jaren niets dan wat hakhout groeide.En niet alleen in Heerhugowaard is dat zo gegaan, ook in onze eigen gemeente heeft de kunstmest wonderen gedaan. In het laatst van de vorige eeuw wordt vervolgd NootPublicatie geschiedt met toestem ming van de familie. De tekeningenzijn van Vok Otjes (in 1958/59)

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1986 | | pagina 11