9 - De vijf strijkmolens met links de Kleine - en rechts de Grote Kolk. In het begin van deze eeuw stond er achter de houtloods nog een klein boerderijtje dat in de dertiger jaren is verdwenen. Achter deze bebouwing lag nog een behoorlijk grote boomgaard met tal van oude hoogstam-fruitbomen De timmerwerkplaats schijnt qua lengte -ruim 13 meter- zo ge bouwd te zijn, dat er binnen in de werkplaats molenroeden ver vaardigd konden worden. Zowel aan de voor- als achterkant had de werkplaats openslaande deuren. Op het dak van de werkplaats diende een speelmolentje als windwijzer. Ook de torenspits van de Nederl.Herv. Kerk in Winkel heeft een zeepaardje als windwijzer Gereedschap Naast het normale timmergereedschap was er ook veel specifiek molenmakersgereedschap voorhanden, waarvan nog heel wat is bewaard gebleven. Tegen de zuidweeg van de werkplaats stonden de dommekrachten, ook wel harmens genoemd. In 1973 waren nog vijf dommekrachten aanwezig, maar in de vorige eeuw moeten er minstens tien ge weest zijn. Twee houten werkbanken van zeker zeven meter lengte stonden in het voorste deel van de werkplaats. Op enkele planken tegen de oostelijke zijweeg lagen de tientallen oude houten schavenblok schaven, platte, holle, bolle en nog heel veel andere profiel schaven. En niet te vergeten de zagen: het spanzaagje, raamzaag, de lange trekzaag en de enorm grote kraanzaag. Tegen de wand hingen ook de zware kettingstroppende dissels en de lepel -, spiraal - en slangeboren

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1986 | | pagina 9