- 6 - Oude Niedorp zou dus oorspronkelijk Iedorp (ook te schrijven als Yedorp) geheten kunnen hebben. Nieuwe Niedorp zou als nieuwe vestiging daarvan afgeleid kunnen zijn en als hoofddorp van een waarschijnlijk al zeer vroege bestuurlijke eenheid in het algemeen vereenzelvigd worden met Niedorp (Nyedorp). Men zou kunnen opperen dat een nieuw gegraven afwaterings- en vaarsloot vanuit het dorp naar het Verlaat bij de Waerdt een rol zou kunnen spelen: een nieuw water, een nieuwe ie. Dit lijkt me niet erg waarschijnlijk, maar het zou kunnen. Ook gegraven wateren konden Ie of Ee heten b.v. de Dokkumer Ee). We weten niet wanneer de Niedorper Dorpssloot en wat daarmee samenhangt gegraven zal zijn. Op de bekende kaart van Hollands Noorderkwartier 1288 van de P.E.N. staat hij aangegeven, maar deze kaart is voor een groot deel op veronderstellingen gebaseerd In 1180 kwam, zoals gezegd, de naam Nethorpe voor en in 1299 is sprake van het Nedorphinger Ambacht. En wat te denken van Nienthorp wat in een van de middeleeuwse oorkonden als 'Villa' wordt vermeld. Volgens Noordeloos was een Villa een landgoed \j of een groep boerderijen). Deze namen wijzen eerder naar een water dan naar 'nieuwe'. Maar in 1309 komen we de naam Nuwedorpe tegen voor het gebied van de Niedorper- en Schager Kogge. Haringhuizen heette toen nog Niewekerc Ondanks al het gerommel met de spelling is het duidelijk dat dorpen in dit gebied als nieuw worden aangegeven.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1986 | | pagina 6