- 4 zullen te maken hebben gehad met de Niedorper Kogge en wellicht de Vier Noorderkoggen Tijdens de oorlog is de z.g. Dikke Paal verdwenen. Het zou ons niet verbazen als men er brandhout van gemaakt heeft. Hoe het ook zij, we willen heel graag weten hoe de paal er precies uitzag. Een duidelijke beschrijving of een foto is zeer welkom. We denken er over om mettertijd voor een waardige vervanger te zorgen j.keuken Naschrift: Voornoemde grenspaal stond op een punt van de Westfriesedijk dat vroeger bekend stond als De(n) Wijsen(t)horn. Die naam heeft te maken met een oorspronkelijker naam voor (een gedeelte van de Langereis: de Wisent of W ij sent. Deze opmerking naar aanleiding van mijn stukje over de naam 'horn' in het vorige informatieblad. TWEE DORPSNAMEN Hoe komen Oude Niedorp en Nieuwe Niedorp aan hun namen? Volgens G.Karsten (Noordholl. plaatsnamen) heette N.Niedorp in een middeleeuwse oorkonde uit het jaar 1180 Nyedorp. Een honderd jaar later, in 1289 om precies te zijn, duikt de naam Nieuweniedorp op, tegelijk met Oudeniedorp. Karsten redeneert ongeveer als volgt: Er was eerst een neder zetting met de eenvoudige benaming 't Dorp. Daarna kwam er een nieuw dorp in de omgeving. Mettertijd ontwikkelde zich nóg een nieuw dorp waardoor er een oud-nieuwdorp en een nieuw-nieuwdorp ontstonden Deze wat moeilijk klinkende namen werden dan in de volksmond vereenvoudigd tot Niedorp en Oudeniedorp. Een andere opvatting komen we tegen bij Noordeloos (23e bundel van het HistGenootschap Niedorp zou waterdorp betekenen. Veel oude wateren heetten E, EeIe of Ye Men denke aan 't IJ, Edam (dam in de Ee), Middelie, Krommenie genoemd naar de kromme Ie of Ye). Bij Uitgeest vond men de Oude Nie en bij Alkmaar werd het water de Ie de Die. Men ziet dat er soms letters werden toegevoegd die beter bij het spraakgebruik pasten. Volgens Noordeloos wordt er in een (Latijnse) oorkonde van 1180 ook gesproken over Nethorpe. Ne of Nie suggereren z.i. duidelijk een water, en hij verwijst daarbij naar een kaart uit 1608 van Willem Jansz. Blaeu. De Waerdt (Heerhugowaard) zou het grote water zijn waaraan Niedorp zijn naam ontleende. Hij vindt bovendien de naam 't Dorp waar Karsten mee aankomt niet erg natuurlijk klinken. Overigens is deze nederzetting op de kaarten nergens te vinden.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1986 | | pagina 4