- 11 - Het andere molentje stond op de kade langs de Breisloot. Koeten was lange tijd molenaar van de Kerkerijd hij woonde met zijn gezin in een huisje vlak bij de molen. Later is bij de Kerkerijd een amerikaanse windroos (Hercules) neergezet, die het water uit de Kerkerijd in de Breisloot maalde. Het onderhoud deed timmerman Jan Smit Psz. Bij de bouw van de amerikaanse windroos was de ijzeren bovenas ruim 10 cm in diameter. Jan Smit en zijn knecht Gert Groes hebben deze as na een paar jaar nog eens opgemeten; de as was toen al gesleten tot een dia meter van 6 cm.De ijzeren tandwielen liepen later ook niet meer zo soepel in elkaar. Het kerkbestuur van de NedHervKerk vroeg aan Smit en Groes of zij kans zagen dit euvel te verhelpen. Met een ijzerbeitel zijn de tandwielen bij gehakt en daarna liep de zaak weer gesmeerd. Over gesmeerd gesproken: het was altijd een enorme olie- en smeerboel bij deze amerikaanse windroos. Als er onderhoudswerk was te doen, trokken Smit en Groes oude kleding aan die ze hiervoor speciaal bewaarden, het zogenaamde smeerpak Jan Smit Psz. had niet zo gauw klachten, maar hij heeft wel eens tegen Groes gezegd: 'Gert, dit is toch wel wat al te bar; voor deze smeertroep zullen we toch maar wat extra's op de rekening zetten jan smit Timmerman Jan Smit en zijn twee knechten Gert Groes en Henk Bakker bezig met het herstel van de toen nog houten brug over de Ringsloot. De huizen op deze foto uit 1920, zijn links de smederij van Gerrit ,,Kwat" de Geus en rechts de boerderij van Nobel, die in 1934 een prooi der vlammen werd.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1986 | | pagina 11