- 10 - Een stuk of vijf hele lange reischaven stonden bij de werkbank. De zwaaihaken, winkelhaken en kruishouten voor het pas- en meet- werk hingen boven de spijker bakken Tegen de voorgevel heeft altijd de groene gereedschapskist gestaan waarin zeker een vijftig beitels een plaats hadden. In het verleden werden deze kisten meegenomen naar de grote klussen; er zaten handvatten aan en het schuin aflopende deksel kon afgesloten worden. Het speciale zware molengereedschap werd op de zolder van het woonhuis bewaard, o.a. twee kaapstanden, houten rollen om zware balken te verplaatsen. Verder een aantal snikken. Een snik is een stootbeitel met dwars handvat plm. 12 cm breed en 80 cm I lang. Een complete serie lange smalle roedbeitels is nog aanwezig. Hiermee werden de gaten in houten roeden gestoken. Ook lag er een 'schoenmaker^ dit is een harde tingellat van plm. 1 meter waaraan bevestigd één vast kuiken met ijzeren punt en één verschuifbaar kuiken. Dit stuk gereedschap werd werd als vaste passer gebruikt bij het maken van molenwieken. Het vele vaak duimsdikke touwwerk werd in een grote houten touwton droog bewaard. Op zolder lagen ook een stuk of tien houten katrollen waaronder enorm zware vierschijf skatrollenwaarmee de molenassen en roeden naar boven werden gehesen. Dit is nog maar een kleine greep uit de collectie gereedschap die op de werf aanwezig was. Gelukkig is nog heel wat van dit molengereedschap bewaard gebleven. Ter afsluiting van dit molenmakersverhaal een stukje waaruit blijkt dat een molenmaker 'in alle haroen pas moest zijn'. Bij het Kerker ij dje achter de Ned.Herv.Kerk van Winkel stonden vroeger twee houten molentjes. Het kleinste molentje stond in de Kerkerijd en bemaalde het laagste deel.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1986 | | pagina 10