Tot standkoming van belangrijke werken. De grote werkloosheid heeft tot gevolg gehad dat de uitvoering werd bespoedigd van een aantal werken die de leefbaarheid en het welzijn van de bevolking ten goede kwamen. Te Winkel werd in werkverschaffingsverband de oegraafplaats uitgebreid. De voor ophoging benodigde grond was afkomstig van de Westfriesedijk ook werd er grond aangevoerd van het zwembad "de Wirg", dat evenals de nieuwe begraafplaats in 1937 kon worden aangelegd. Nadat van G.Nobel ruim 1 ha. land in de nabijheid van het zwembad was aangekocht, kon spoedig daarna met de aanleg van het sportterrein worden begonnen In de gemeente Oude Niedorp werd, om de werklozen zinvol werk te ver schaffen, aan het noordwesteinde van Zijdewind een wegbocht opgebroken en rechtgetrokken. In verband met de aanleg van de Provincialeweg Verlaat - Schagen werden eveneens in de omgeving van Zijdewind, enkele nieuwe sloten gegraven en oude gedempt. Op deze werkzaamheden werd door het Rijk een bijdrage verleend van 75% der kosten. Dankzij een uitgewerkt voorstel van Jaap van Zoonen kon in 1935 worden begonnen met het uitgraven en vergroten van het zwembad en ijsbaan '"t •Skarpet" te Oude Niedorp. In werkverschaffingsverband werd hiervoor een perceel moerasland afgegraven terwijl de grond per handwagen werd afgevoerd naar het dorp om te worden gebruikt voor ophoging en uitbreiding van de algemene begraafplaats achter de kerk. Later kon, eveneens door werklozen, in Zijdewind het zwembad "'t Petje" worden uitgebreid. Baggeren in de W.O.L.-polder Gedurende enkele jaren werd met rijkssubsidie veel sloot- en baggerwerk uitgevoerd in de W.O.L.-polder. Deze polder met een oppervlakte van 700 ha. was gelegen in de omgeving van 't Veld. Het is nuttig te vermelden dat in Niedorp vóór de verkaveling de vele percelen weide- en bouwland onderling waren gescheiden door talrijke sloten. Om een goede afvoer van het overtollige water te garanderen moesten deze sloten op de juiste diepte worden gehouden. Daartoe werd op gezette tijden, na drooglegging van de sloten, de somtijds dikke laag bagger verwijderd. Moest er nog een gedeelte van de vaste grond uit de sloot worden gegraven, dan sprak men van "sloten" of uitdiepen. Deze werkzaamheden werden toen nog uitsluitend door mankracht uitge voerd. De wijze waarop nu de sloten worden geschoond of uitgebaggerd met o.a. een hydraulische kraan, was toen geheel onbekend. Er kon bij flink werken 0,25 per uur worden verdiend, voor het gebruik van eigen laarzen en "boeischop" werd een vergoeding van 0,60 per week gegeven. Enkele tientallen werklozen hadden hier gedurende geruime tijd zinvol werk te verrichten en wisten op deze wijze een (dun) belegde boterham te verdienen. In Nieuwe Niedorp werd door werklozen onder meer de Voorsloot uitge baggerd en het terrein voor de nieuw te bouwen O.L. school opgehoogd. Onder aandrang van het gemeentebestuur begon het Hoogheemraadschap met het verlagen van de Langereisdjjk Hier konden uit Winkel en Nieuwe Niedorp weer mensen te werk worden gesteld. Dank zij een geldelijke bijdrage van beide gemeenten kon op dit werk een loon van 0,35 worden verdiend. Bij de aanleg van de Provincialeweg Verlaat - Aartswoud konden in 1935/ 1936 eveneens een aantal werkkrachten worden geplaatst. Na 1935 trad er geleidelijk aan enige verbetering op in de tuinbouw en was er vooral in de zomer meer werkgelegenheid.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1985 | | pagina 7