DE_naam_:H2RN Het is een aardige bezigheid om naar de oorspronkelijke betekenis te speuren van plaats-, water- of veldnamen. Vaak zeggen de namen iets over bepaalde historische achtergronden: het vroe gere karakter van een gebied, de vorm, de begroeiing of middelen van bestaan. Soms herkennen we de naam van een persoon die kennelijk eens een zekere rol speelde Overigens is de kans groot dat men voor onoplosbare problemen wordt geplaatst of verklaringen geeft die op verkeerde uitgangspunten berusten. Al eeuwen geleden werden namelijk bepaalde namen veranderd naar een verkeerde opvatting van de oorspronkelijke betekenis. Zo is het bijvoorbeeld heel goed mogelijk, dat Niedorp ten onrechte in Nieuw- dorp werd verbeterd, om later weer de oude juiste vorm terug te krijgen. (Maar hierover later meer) Noordelijk van de Oudeniedorper Dorpsstraat, tegenover de Zuiderweg (een deel van de oude Zijtwinde die via het Verlaat naar Valkoog liep) is een gebied nog enigszins bekend als 'De Horn'Het ervoor liggende huis, dat nogal opval lend verbouwd is, draagt deze naam nog steeds boven de deur. De betekenis van horn kan het beste met 'hoek' worden aangegeven. De landerijen liggen inderdaad in een hoek tussen het (koren-) Molenpad en de voormalige kerk. We komen Den Horn ook tegen tussen de Moerbeek en Haringhuizen, aan het eind van de Poepskade (waarschijnlijk een verfraaiing van Poepekaai. De Poepen of hannekesmaaiers kwamen jaarlijks uit het oosten om de boeren bij het hooien te helpen) We zijn nu in de gemeente Barsingerhorn (Bersinhorne of Bersinerhorn in de 13e eeuw)Het zou de hoek van Berse of Barse genoemd kunnen worden. Een oude Friese naam. Barsingerhorn werd ook wel eens Verninghorn genoemd, wat men moet vertalen met Bullen- of Stierenhoek. Bij Kolhorn zijn zeer verschillende verklaringen bekend, bijvoorbeeld Koude- hoek of zelfs Spookhoek. Enkele andere hornen aan de Westfriesedijk richting Enkhuizen zijn zeer waar schijnlijk ook aan oude Friese persoonsnamen verbonden: Koppershorn (Hoek van Koppe) en Kathorn (Hoek van Katte) Dat is een reden te meer om Kolhorn als de Hoek van Kolle of Kalle te zien. Kalle komen we ook tegen in Callantsoog. Dat Winkel hoek betekende is vrij algemeen bekend. Het leek me leuk om eens een andere hoek te belichten. JKeuken

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1985 | | pagina 5