1 O Het onderhoudspersoneel van de tram zag je vaak over de rails voortsnellen met zo'n lorrie die ze met een zwengel op gang moesten houden. "Weet je wat erg gemakkelijk was in het land, we gingen gewoon te middag eten als het trammetje van kwart voor twaalf voorbijging, dat miste nooit want het trammetje ging in die laatste jaren altijd op tijd. "Veel passagiers zaten er toen niet meer in, het kwam in die laatste jaren wel voor dat het trammetje met alleen Gerrit Nobel aan boord naar Schagen pufte. De spoorbrug over de Ringsloot moest met handkracht open en dicht worden gedraaid Jan Fijnheer heeft de laatste tramrit zelf meegemaakt "de mensen hingen aan de tram zo vol was het. Hoe we teruggekomen zijn weet ik niet meer, maar ik denk dat we niet tot Schagen zijn meegereden. We zul len er in de Weere of Barsingerhorn wel afgesprongen zijn. De 78-jarige Jan Silver, voormalig veehouder, veehandelaar en noodslachter in Lutjewinkel gaat met zijn herinneringen aan het trammetje verder. In mijn jeugd, ik herinner het me nog goed, had mijn vader Flip Silver, een bekende veehandelaar, geregeld vee voor de Purmerender markt. We brachten de kalveren of ander vee lopend en soms met de bakwagen maandags avonds naar Opmeer, waar het vee in de veewagon geladen werd. Het trammetje bracht de levende have via Wognum en Hoorn in alle vroegte naar Purmerend. Piet Rood, een klein kereltje was rond Opmeer een hele bekende veedrijver. Wij gingen met de tram weer naar huis, de laatste tram vertrok om 22.30 uur uit Opmeer, om elf uur stonden wij dan bii Piet Harder op het station. In mijn jonge jaren ben ik met de tram naar Hoorn geweest voor de zogenaam de 'vooroefening', een soort examen voor militaire dienst. Flip Silver was gespecialiseerd in het opkopen van wrakke koeien. Als hij ze in de omgeving van de Langereis en Hoogwoud kocht, dan bracht hij ze naar Opmeer. Vandaar werden ze verder vervoerd per schip of tram. In de omgeving van Schagen was meestal schipper Kant uit Dirkshorn de vervoer der van het vee. Naast de veehandel en noodslachterii had Jan Silver ook een veehouderii; hij molk nog heel wat koeien aan de Weereweg. "Ons land lag tegen de trambaan en we molken meestal dicht bij de trambaan. Aan Piet Harder vroeg ik dan of hij de brug wat wilde laten zakken, dan brachten wij de melk over de trambrug aan de weg. Toen de trambrug werd gesloopt heb ik een schuitje gemaakt, want zo'n over steekplaats j e was toch wel handig. Naast Piet Harder en Siem Bakker zag ik ook geregeld Willem van Zoonen uit Nieuwe Niedorp als NS-man langs de trambaan werk verrichten. We hebben nog eens veertien doodgereden schapen van de trambaan tussen de Weere en Barsingerhorn moeten halen. Een paar veedrijvers waren 's avond laat via de Weere op weg naar Schagen

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1985 | | pagina 19