Verliesgevende exploitatie van de tramlijn. Jaren waarin winst werd gemaakt op de exploitatie van de tramlijn Schagen - Wognum heeft de maatschappij vrijwel niet gekend. De resultaten van het bedrijf bleven beneden de verwachting terwijl de schulden jaarlijks groter werden. Toen de exploitatie van de tramlijn in gevaar dreigde te komen was de Hollandse IJzeren Spoorwegmaatschappij bereid de voortzetting te garan deren mits alle aandelen aan haar zouden worden afgestaan. De aandeel houders gingen hiermede akkoord en stonden in 1904 hun aandelenbezit af aan de H.IJ.S.M. Enkele jaren later werden in verband met de geleden verliezen de aan delen omgezet in renteloze voorschotten. Desondanks leverde de periode 1913 tot en met 1924 een gemiddeld verlies op van 60.000,per jaar. In november 1925 ontvingen de aandeelhouders een brief van de Nederlandse Spoorwegen als mede-belanghebbende, waarin werd medegedeeld dat, gezien het grote tekort dat de tramlijn Schagen - Wognum opleverde, een staking van de exploitatie in ernstige overweging werd genomen. Instandhouding van de lijn zou nog mogelijk zijn indien de aandeel houders genegen waren gezamenlijk jaarlijks maximaal 60.000,op het tekort bij te dragen. Een eventueel groter tekort kwam voor rekening van de staat. Rapport van de Provinciale Waterstaat. In een .door de direkteur van de Provinciale Waterstaat uitgebracht rapport werd duidelijk gesteld: "dat, gezien het jaarlijks verlies dat de tramlijn oplevert en nauwelijks verwacht mag worden dat de toe stand zich in de loop der jaren zal verbeteren, verdere exploitatie weinig zinvol zou zijn.1' In 1924 bedroegen de ontvangsten aan: passagiersvervoer bagage goederen levende dieren overige ontvangsten Totaal ƒ,36.185A31 In 1924 waren erop het traject Schagen - Wognum ongeveer 11 tramritten per dag. Aan passagiersvervoer werd per dag gemiddeld 60,ontvangen, dit betekende dat er per tramrit een ontvangst was van 5,45 waar voor ongeveer 12 personen per rit werden vervoerd. Het overige vervoer leverde in 1924 een dagontvangst op van gemiddeld 43,dit was per tramrit een bedrag van 4, Voor een totale ontvangst van nog geen 10,moest dus een tram van Schagen naar Wognum rijden - of in omgekeerde richting. Gezien deze cijfers zal het duidelijk zijn dat verdere exploitatie van de lijn niet haalbaar was. De oorzaken konden worden gezocht in een teruglopend veevervoer en de concurrentie van het opkomend autobusvervoerOverigens had men er te weinig rekening mee gehouden dat het tramtraject was aangelegd door een betrekkelijk dunbevolkt gebied met als gevolg een te gering aanbod van passagiers. Ondanks de ondernomen pogingen tot behoud, door het opgerichte comité tot behoud van de tramlijn en de Kamer van Koophandel, kon men niet verhinderen dat de stoomtramlijn Schagen - Wognum per 1 februari 1930 werd opgeheven. \at Wit. 21.005,16 691,48 11.813,32 1.131,83 1.543,52

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1985 | | pagina 16