Tijdens de discussie over salarisverlaging voor het personeel bij de gasfabriek bracht burgemeester Pluister van Nieuwe Niedorp naar voren het een normale zaak te vinden dat ambtenaren moesten inleveren nu de burgemeesters het goede voorbeeld gaven. Terecht merkte de socialist G. Gaijaard op, dat de stokers op een gasfabriek niet gelijkgesteld konden worden met een burgemeester. Een uitspraak die echter niet mocht baten, de ambtenarensalarissen werden met 6% verlaagd. Toename van muzikanten en bedelaars. Het gezegde regent het bij de één, dan druipt het bij de ander" was in deze jaren zeker van toepassing. Het tuinbouwbedrijf maakte een zeer slechte tijd mee, met het gevolg dat de arbeiders naar huis werden gezonden. Er was weinig geld uit te geven wat voor de middenstand gevolgen had; vele zaken hadden een harde dobber om het hoofd boven water te houden. De winkeliers hadden konkurrentie van kooplui uit den vreemde die met diverse artikelen langs de deur kwamen venten. Het aantal muzikanten en bedelaars dat langs de huizen kwam nam verontrustend toe. Tijdens een bespreking tussen het gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp en de neutrale bond van boeren/bouwers en tuinders, hadden zich voor het raadhuis 60 a 70 tuinders verzameld om te demonstreren tegen de geringe steun die zij ontvingen. In principe kwamen zij alleen in aanmerking voor renteloze voorschotten welke later weer moesten worden terugbetaald. De gemengde bedrijven vielen buiten iedere regeling. Het Rijk en de gemeente konden aan deze groepen geen steun voor levensonderhoud verlenen. Door de arbeidersbonden werd aangedrongen op het zoeken naar werkgelegenheids- objecten. Zij waren van mening dat vooral de jeugdige werklozen een ellendige tijd beleefden waarbij het niets doen een zeer demoraliserende invloed had. Er werd aan gedacht hen bij de boeren te laten werken en maar af te wachten wat er verdiend kon worden. wordt vervolgd. Aat Wit. EET 95^EEï_YAN_EUIJE^IN?SEE* Komende vanuit Winkel naar Lutjewinkel is het eerste huis dat,„na de Hoge Brug, tussen de vele bomen opdoemt het. prachtige huis van de voormalige gemeente ontvanger Gerrit Nobel. Deze mooie chaletachtige villa moet zo omstreeks 1925 door de plaatselijke timmer man Jan Smit zijn gebouwd. Dit gebeurde dus in opdracht van de alom bekende Gerrit Nobel, die in zijn omgeving als een enigszins exentrieke man bekendstond. Veel ouderen zullen hem waarschijnlijk nog herinneren als de man die steevast zijn huizen, boten, bruggetjes, ja zelfs zijn damhekken wit liet schilderen. Zelf daarentegen was hij doorgaans getooid met een zwarte cape, zwart bolhoedje, zwarte broek; kortom alles was zwart wat Nobel droeg. De zojuist omschreven villa, die gedeeltelijk is opgebouwd met materialen van een oude kipoenschuur van burgemeester Koomen uit Winkel, werd omgeven met een prachtige tuin. -6-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1985 | | pagina 6