VERSLAG VAN DE SECRETARIS. Inventarisatie oude bomen. Binnenkort zal begonnen worden met het in kaart brengen van waardevolle oude bomen. Ze moeten volledig in blad staan om een goed oordeel te kunnen vellen over hun levensomstandigheden en hun betekenis voor de omgeving. We zullen ons in de eerste plaats richten op bomen en boomgroepen die naar ons idee een duide lijke functie hebben in ons open landschap en in de dorpsgezichten. We beseffen heel goed dat er hier en daar achter de bebouwing zeer interessante exemplaren te vinden zullen zijn die zich bijna volledig aan het oog onttrekken. Als men ons daarop attent maakt zullen we er zeker de nodige aandacht aan besteden. Boerderijen De inventarisatie van de boerderijen zal dit jaar worden afgemaakt. Het gedeelte boven het kanaal resteert nog. De verslagen met de originele foto's gaan in de kluis van het Gemeentehuis. Daar liggen ze veilig. Kopieën gaan naar ons eigen archief en de Nationale Contactcommissie Monumentenbescherming. Deze stichting heeft het onderzoekproject opgezet in samenwerking met de Stichting Historisch Boerderij-onderzoekUit een overzicht van de tot dusver bereikte resultaten blijkt dat de inventarisatie in onze gemeente tot de omvangrijkste moet worden gerekend die er in de loop van het vorig jaar zijn ondernomen. Alleen Borculo overtrof ons in aantal boerderijen. Voor Noord-Holland waren de volgende werkterreinen in uitvoering: Castricum (30), Enkhuizen Laren (50), Niedorp (300), Zaanstad (25). Landelijk gezien werden verzoeken om medewerking door gemeenten en andere in stanties 28 keer afgewezen, 40 keer in beraad gehouden, 32 keer voorbereid of gedeeltelijk uitgevoerd en 2 keer volledig uitgevoerd. Afwijzingen en het inberaad houden hadden te maken met gebrek aan mankracht en verwachte financierings problemen. Wij vinden het vreemd en jammer dat er kennelijk weinig pogingen zijn ondernomen om vrijwilligers aan te trekken. Naar ons idee moeten die toch in elke gemeente te vinden zijn. De Oosterweg. Het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier heeft ons toestemming verleend om zowel het restant oude wilgen te onderhouden als de open gevallen plaatsen opnieuw te beplanten! Een en ander gaat in samenwerking met de Natuur- en Milieu vereniging Wierhaven. Op 4 mei jl. zijn de stekken de grond in gegaan (ze lagen al enige maanden in het Amstelmeer op ons te wachten)Laten we hopen dat ze vrijwel allemaal zullen aanslaan. Het hoogheemraadschap heeft zijn goedkeuring verbonden aan een aantal onderhouds plichten. De bermen om en achter de bomen zullen door ons moeten worden beheerd zoals de keuren die voorschrijven. Dat geldt tevens voor de halve berrasloot. Rond 20 juni en 20 oktober zullen we elk jaar een aantal vrijwilligers nodig hebben die de door het Waterschap gewenste werkzaamheden verrichten. De secretaris twijfelt er niet aan of een voldoende aantal mensen zich hiervoor zal wiHen in zetten. We krijgen ons aardige wilgenweggetje terug, maar moeten daar wat tegen over stellen. In kringen van natuurliefhebbers, V.V.V.-ers, wandelaars en uiteraard onze eigen donateurs verwachten we. genoeg bereidwilligheid. Misschien zijn er nog mensen te vinden die met de zeis kunnen werken of speciaal gereedschap bezitten om een sloot te schonen. Meldt u bij een van onze bestuursleden! De Trambaan De rails liggen er weer. Compleet met bielzen is een stuk van zo'n dertig meter neergelegd op het talud van de "Weere". Ons bestuurslid de heer Aalbregtse mocht het van Hoogovens meenemen. En de firma Spaansen was bereid zowel mankracht als zwaar materieel in te zetten om het zware karwei belangeloos uit te voeren. We willen de familie Spaansen ook in dit verslag nog eens uitgebreid dank zeggen. De heer N. Sprangers mogen we ook niet ongenoemd laten. Dankzij zijn vakmanschap konden de laatste meters worden overbrugd. -2-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1985 | | pagina 2