-4- HET RAADHUIS VAN WINKEL De herkenning van dorpen en steden wordt vaak bepaald door de aanwezigheid van kerken, kastelen en andere gebouwen. Hiervan zijn diverse voorbeelden te noemen zoals de scheve toren van Pisa, het vrijheidsbeeld van New York of Buckingham Palace in Londen. Om het toch wat kleinschaliger te houden keer ik terug naar onze omgeving en wel naar de gemeente Niedorp. In Nieuwe Niedorp staat immers nog de zeer oude toren van de kruiskerk. Deze toren, die gelukkig van de slopershamer gespaard is gebleven, dateert uit het begin van de 16e eeuw. Daarmee behoort deze toren tot één van de oudere nog bestaande kerktorens en is uit historisch oogpunt gezien één van de sieraden van het dorp. Evenals Nieuwe Niedorp beschikte ook Oude Niedorp over een bijzonder oud kerkje. Helaas is na blikseminslag het kerkje in 1 977 grotendeels door brand verloren gegaan. Gelukkig zijn de muren, die overeind zijn blijven staan, zo danig gerestaureerd dat toch een goed beeld van de bouwstijl is te verkrij gen. Ook in Winkel staan enkele historische panden, waarvan het voormalige raad huis ongetwijfeld het meest in het oog springende bouwwerk is. Wanneer het raadhuis is gebouwd valt niet met zekerheid te zeggen, want in de archieven staat nergens het exacte bouwjaar vermeld. Sommigen denken dat het bouwjaar 1599 moet zijn, omdat namelijk tijdens ver bouwingswerkzaamheden in 1961 een wapensteen met het eerder genoemde jaartal is gevonden. Anderen geloven echter dat het gebouw dateert uit 1649. Deze theorie is gebaseerd op de gegevens die voorkomen in het "Aardrijkskundig woordenboek der Nederlanden - deel 12", dat in de vorige eeuw is geschreven door A.J. van der Aa. Hij schrijft namelijk dat in 1649 acht huizen en het raadhuis van Winkel zijn verbrand. Deze opvatting wordt gesterkt door het oude uurwerk dat in het to rentje heeft gefunctioneerd. Dit uurwerk, dat nog gedeeltelijk intact is (waarover straks meer) zou namelijk uit het midden van de 17e eeuw stammen. Toch komt ook de theorie van het jaar 1649 op losse schroeven te staan want reeds in 1750 wordt in het achtste deel van de "Tegenwoordige Staat der Nederlanden", dat verscheen bij Isaac Tirion in Amsterdammelding ge maakt van het verbranden van acht huizen in Winkel. Voorts wordt vermeld dat deze huizen in de omgeving van het raadhuis stonden, dus over brand in het raadhuis zelf wordt niets geschreven. Het juiste bouwjaar zal waarschijnlijk nooit meer te achterhalen zijn, het zij zo. RESTAURATIE In de zomer van 1983 is een gedeelte van het houten torentje op het raadhuis gerestaureerd Bij het vervangen van een aantal oude planken kwam Piet Keetman, één van de plaatselijke timmerlieden, diverse namen tegen die op de achterkant van de planken stonden geschreven. Deze namen, veelal met potlood geschreven, zijn van mensen die in het na bije of verre verleden aan de toren hebben gewerkt. Sommigen hadden de to ren als kijker bezocht. Bij velen stond achter de naam het jaar vermeld dat zij in de toren zijn geweest. Van de volgende personen waren de namen te lezen: J. Knecht (1889), A.G. Melker, Jacob Korver, J.H.B. Buthfer (1904), D. Appel kzn (1907), P.J. Truijens (1908), H. Fijnheer (1923), J.P. Groenhof (1923), Jan Wijma (1933), Dhr de Ridder (1909, de gemeente-ontvanger), A. Kos (1934), Jaap Fijnheer (1939), F. Korver, P. Oud, T. Pie, Dirk Fijnheer (1953), Piet Gootjes (1944), J.L. de Reus (1942), J. de Graaf (1973), J. Schouten (1974), H. van der Eng (1977). Bij dit onderdeel "restauratie" mag niet onvermeld blijven dat in de loop der eeuwen het raadhuis, in vergelijking met de oorspronkelijke bouw, een

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1984 | | pagina 5