van hout opgetrokken. De fundering van die keet stond op enkele sparren van een paar meter lang, hetgeen voor een houten keet voldoende was. Maar na verloop van jaren (zo rond 1860) heeft men muren om de houten wanden heen gemetseld. Hoewel de funderingen wat versterkt waren, werden deze toch te veel belast. Er traden verzakkingen op en de scheuren vlogen in de muren. Toch heeft het gebouw tot 1954 (dus 110 jaar) zijn diensten aan de polder bewezen. Op deze tekening, met op de achtergrond het kerkje van Kolhorn, zien we het oude maar fraaie polderhuis in de Groetpolder afgebeeld. U bevindt zich aan de voet - en in de bocht - van de Westfriesedijk Kolhorn - Winkel. Toen de heer Oudt omstreeks 1940 bezig was met het verzamelen van gegevens voor het jubileumboek van de polder Waard en Groet, kwam hij in kontakt met de heer Kwantes. Deze had toen al de respectabele leeftijd van 85 jaar en kon enorm veel over de polder vertellen. Zo vertelde hij dat toen de Westfriesedijk nog dienst deed als zeewering, er door de natuurlijke aanvoer van slib een stuk buitendijkse grond ontstond dat een groot deel van het jaar boven het zeewater uitstak. Op dit strook zilte grond bloeiden 's zomers prachtige blauw/paarsachtige bloemen, die groot van omvang waren. Deze bloemen werden in de volksmond "Jijarden" genoemd. Naar verluidt zouden deskundigen later hebben verteld dat de naam v£n die bloemen "Tjarde" moest zijn. Sindsdien werd dat stuk grond, in de bocht van de Westfriesedijk aan het begin van Kolhorn, de "Tjarde" genoemd. Hiermee is dan ook de naam van het nieuwe polderhuis verklaart Zoals reeds eerder vermeld hebben de kontakten met Anton Pieck op de heer Oudt enorm veel indruk gemaakt en hebben deze indirekt de aanzet gegeven tot zijn huidige tekenwerk. Een aantal jaren geleden is al eens in een krante-artikel aandacht besteed aan de hobby van Oudt. In dat artikel kreeg hij toen de titel: "De Anton Pieck van 't Westfriese land". -9-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1983 | | pagina 8