-3- Alleen al om deze reden was het gewenst om het bestuur uit te breiden met leden uit andere dorpen. Voor Winkel hebben wij de heer H.Fijnheer bereid gevonden. Graag zouden we nog een enthousiast persoon aantrekken uit 't Veld (Zijdewind of Oude Niedorp) Er zijn pogingen in het werk gesteld om naar onze smaak tè opvallende reclame in te perken, reclame die de weinig officiële monumenten in onze gemeente soms bijna aan het oog onttrekken of tenminste veel afbreuk doen. We willen hierbij geen namen noemen. Tot dusver hebben we echter bijzonder weinig succes geoogst. Men zag het niet zo, of het eigen belang moest prevaleren. Jammer Van de talloze spoor- of tramwegen uit het begin van deze eeuw is weinig meer over. In onze gemeente is het talud vrijwel verdwenen. We doen ons best om een landschappelijk interessant stukje bij de Lutjewinkeler Weere voor het nageslacht te behouden met inbegrip van de brughoofden. Het laatste geldt ook voor de trambrug over de Langereis. We zijn van plan om binnenkort te beginnen met een fotografische inventarisatie van interessante bouwkundige elementen als makelaars en andere dakversieringen, bovenlichten met levensbomen, deurrasters e.d. De Stichting Nationale Contactcommissie Monumentenbescherming heeft de gemeente gevraagd alle boerderijen van vóór 1940 te inventariseren met de nadruk op bijzondere bouwkundige kenmerken. De gemeente ziet geen kans om dit tijdrovende werk behoorlijk uit te voeren en heeft zich tot ons gewend. Wij menen dat een en ander goed valt in te passen in de doelstellingen van de stichting. Als we wat hulp zouden kunnen krijgen van mensen die ons als contribuant steunen, is dit hele project misschien binnen een jaar rond te krijgen. Er zullen allerlei historische wetenswaardigheden bestaan die tot dusver binnen een zeer kleine kring bekend waren en mogelijk in de toekomst verloren zullen gaan. We vinden het van groot belang als dergelijke gegevens aan ons worden doorgespeeld! Als inwoners vragen of wensen hebben die mogelijk door ons kunnen worden beantwoord, laten zij niet aarzelen en zich tot één van de bestuursleden wenden. We zullen er naar streven onze contribuanten (op dit ogenblik ongeveer tachtig) tenminste enkele malen per jaar een informatieblad toe te sturen. J.Keuken. RECENTE MUNTVONDST TE NIEUWE NIEDORP. Eind november 1983 kreeg ik het verzoek te gaan kijken bij de heer G.Dekker, wonende aan de Dorpsstraat 46 te Nieuwe Niedorp. Volgens mijn zegsman zou de heer Dekker in de grond, behorende bij zijn woning, een 15-tal zilveren munten hebben gevonden. Volgens de vinder had hij tijdens het graven van een niet al te diepe sleuf ten behoeve van een te leggen riolering, enkele munten in zijn (kleine) tuin gevonden. In een later stadium werd uit nieuwsgierigheid de grond in de naaste omgeving van de vindplaats verder onderzocht. Enkele vierkante meters tuingrond werden nauwkeurig afgegraven en uitgezeefd wat de gehele muntenschat op een aantal van 15 stuks bracht. Met enige moeite was de vinder er van te overtuigen dat hij de wetenschap een dienst zou bewijzen door de vondst voor enige weken af te staan aan het Koninklijk muntenkabinet te Den Haag. Daar worden muntvondsten nlgeheel gratis schoongemaakt en gedetermineerd. -4-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 1983 | | pagina 3