Dirk Jans Coge. Vertrekt tweemaal met de VOC. Kerkbuurt alsmede 3 percelen van in totaal iets meer dan 6 morgen. De zaken gingen echter niet goed. Een inkijkje hoe Jan probeert te overleven geeft het volgende voorval. Op 4 januari 1735 vordert de schout Pieter van der Horst, 'Jan de Blinde wonend alhier dat het waar is dat gedaagde op laatstgeleden kermis ten sijnen huijse een vioolspeler heeft laten spelen zonder dit aan de eiser te hebben verzocht, hetgeen niet mag geschieden zonder consent'. Twee weken later verschijnt Jan en bekent hij, waarop veroordeling en de boete volgt. In februari en mei 1737 verkoopt hij tesamen met de voogden van zijn kinderen zijn 3 percelen en de herberg. Op 17 februari 1739 scheept de dan 42 jarige Jan de Blinde uit Heijloo zich in als adelborst (soldaat op zee) op het schip 'Westhoven' voor de kamer Amsterdam. Hij heeft een gage van 10 gulden per maand en ontvangt dan ook 20 gulden handgeld. Ook bestelt hij een kist voor 5 gulden 5 stuivers en ander materiaal voor 5 gulden. Zijn zeemansbestaan heeft niet langer dan 11 dagen geduurd. Jan de Blinde overlijdt op 28 februari op zee, zonder testament te maken of goederen na te laten. Officieren mochten meerdere en grotere kisten kopen. Op 25 juni 1683 wordt Dirk Jans Coge (ook Cooge) rooms- katholiek gedoopt in Heiloo als zoon van Jan Aalberts Coge en Maartje Gerrits. De familie Coge/Cooge zien we al vele generaties in Heiloo, Dirk heeft 3 broers (Albert, Gerrit en Jan) en 2 zussen (Maartje en Anna). Jan Aalberts, de vader van Dirk, kocht in 1679 het 'huijs De Podt' van de armenvoogden. Dit staat bekend als een café dat naast de plek waar vóór het Alkmaars Beleg in Oesdom de oude meelmolen gevestigd is. In 1690 overlijdt vader Jan op 54 jarige leeftijd, waarna de familie wordt onderhouden door de armenvoogden van Heiloo. Hun huis en land vervalt ook aan de 'Armen van Heijloo'. In de registers die deze voogden bijhouden, staan verschillende uitgaven voor de kinderen, Dirk en zijn broers en zussen. Zo ontvangen ze bijvoorbeeld 12 gulden kostgeld voor Dirk van de armenvoogden. Op 3 december 1701 is er in de schepenrol een akte opgenomen waarbij Dirk Jans Coge uit de dorpsbeurs is uitgerust om naar 'Oost Indiën' te varen, met het schip 'Venhuijsen'. Hij krijgt een salaris van 5 gulden per maand, daarbij heeft hij 10 gulden op de hand ontvangen voor 2 maanden salaris. Ook heeft hij op krediet een kist voor 4 gulden 7 stuivers van de compagnie gekocht. Dan, De taak van een matroos is veelzijdig: waak- en roergang, laden en lossen, reinigen, teren en kalfaten van het schip (dichten van de scheepsnaden), af- en aanslaan van de zeilen. 6

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 8