Jan de Blinde. Een zeemansbestaan van 11 dagen. Gezicht op Batavia met de bergketen van de Salak, Pange/ango en Gede. Gezien vanaf het water, met schepen van de Nederlandse vloot op de rede. Hendiick Dubbels (1621-1707) Rijksmuseum. de Goede Hoop in februari 1741 wordt Hilbrand als vermist opgegeven. Maar wonder boven wonder scheept Caandorp uit Heiloo zich op 26 december 1741 in bij de VOC als onderofficier op het Schip Rijnhuizen. Ook met eindbestemming Batavia. Op 8 oktober 1742 overlijdt hij zonder een testament of goederen na te laten. Jan is de oudste zoon van Joseph de Blinde en Maartje Jacobs. In 1694 verzoekt vader Joseph aan de schepenen om zich te mogen vestigen als chirurgijn in Heiloo. Moeder Maartje woonde al eerder in Heiloo en was eerder getrouwd geweest met Claas Cornelis van der Morsch, met wie zij één van de herbergen bij de Capel bestierde. Als Claas in 1695 overlijdt blijft Maartje met een aantal kinderen van verschillende leeftijden achter. Joseph helpt Maartje, ze trouwen in 1696. Ze wonen dan in een huis in de (Witte) Kerkbuurt. Later bouwen ze een nieuw huis op een erf ten zuiden van de Witte Kerk, genaamd 'De Reijsende Man'. In 1697 wordt zoon Jan rooms-katholiek gedoopt als het eerste kind van Joseph en Maartje. Als Jan ongeveer 20 jaar is komt hij in de problemen en krijgt hij te maken met de schout. Hij is betrokken bij een vechtpartij waarbij wordt 'geplukhaart' en waarbij messen tevoorschijn komen. De Schout eist een amende (boete) van 42 Kennemer schellingen, te betalen aan de officier. Ook in de familie zijn er grote problemen, moeder Maartje overlijdt in 1720 en in 1730 sterft vader Joseph aan de verwondingen die hij opliep in zijn eigen herberg. Ondertussen was zoon Jan een geheel nieuw leven begonnen. Op 2 januari 1727 trouwt hij met Marijtje Hendriks van Os in Hilversum, zij kregen daar twee kinderen. Zijn vrouw Marijtje overlijdt in 1731. Voor Jan een reden om weer naar Heiloo terug te gaan. Hij koopt in 1731 de herberg en een kavel land uit de gedwongen verkoop door de executeurs van het testament van zijn vader. Op papier bezit hij dan de herberg 'De Reijsende Man' in de (Witte) 5

Heylooer Cronyck | 2021 | | pagina 7